Користувач:Visem/Сабатіно Шія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Visem/Сабатіно Шія


Сабатіно Шія (італ. Sabatino Scia; народився у Неаполі 15 травня 1955) — італійський письменник та художник. Спеціалізується на жанрі байок. Автор більше 400 байок та 3 казкових романів. Його картини, що належать до напрямку абстракціонізму та примітивізму, є кольоровими візуальними байками.[1]

Біографія

[ред. | ред. код]

Сабатіно Шія народився 15 травня 1955 у П'янурі, в передмісті Неаполя в родині акушерів. З дитинства любить природу, тож у шкільні роки йому більше подобалося проводити час за містом, а не за шкільною партою. Самостійно вивчає літературних класиків, прозу, поезію. Його улюблені письменники – Верга, Піранделло, Чехов. Захоплюється грецькими та римськими класиками і черпає натхнення у байках Езопа і Федра.

В 1975 році розпочинає кар’єру письменника. Вирішальною стає зустріч з Дачією Мараїні (Dacia Maraini) у Флореції, яка запрошує Сабатіно на курси драматичного письма у Римі. «Я йому давала писати діалоги для театральних постановок, але він кожного разу приходив також із байкою, прозовою або у віршах, у вигляді розповіді або діалогу, проте завжди мова йшла про тварин із людським розумом і незграбними жестами, що спостерігають за навколишнім світом та аналізують його. В 1996 році були опубліковані перші твори, серед яких збірка Favoleggiando, quarantanove favole senza (Розповідаючи байки. Сорок дев’ять байок без віку), передмову до якої написала Дачія Мараїні. В той же час Сабатіно Шія починає працювати над проектом "Байка для протесту", що пропагує мир між людьми, засуджує будь-які форми тиранії та людські вади, що призводять до корупції та рабства слабких верств населення. Байки ґрунтуються на ідеалах класичних байок Езопа і Федра, але оживають у написанні сучасною мовою. Вони не містять конкретної моралі, а навпаки - дозволяють читачеві зробити свій висновок. Як стверджує поет Маріо Луці (Mario Luzi) - "В епоху, коли люди мало приділяють уваги метафоричності життя, байка, що сама є метафоричною, для того, щоб вижити, повинна стати конкретним життєвим прикладом Сабатіно Шія першим усвідомив необхідність сучасної байки, обравши цей жанр як символ протесту проти західного суспільства."

Разом із письменницею Марією Орсіні Натале написав збірку Favole a due voci (Байки в два голоси)., а також роман "La favola del cavallo" ("Байка про коня"), який було перекладено французькою мовою і опубліковано видавництвом Rocher.

В 1994 році знайомиться з поеткою Альдою Меріні (Alda Merini), яка потім назве його "Геніальним спадкоємцем давньої байки". З Альдою Меріні народжуються книги "Альда і я, байкуємо" Alda e Io, Favoleggiamo і у 2018 році виходить книга "L’altra faccia della luce. Favole inquiete: dialogo tra Sabatino Scia e Alda Merini".

Байки, які розповідає Шія, стають і картинами, що доповнює проект "байка для протесту". Сабатіно Шія обирає досить просту мову символів.

Останнім часом активно працює над темою Голодомору. Автор картин про Голодомор, серед яких: Holodomor Sovokotz: fattorie collettivizate (полотно, олія 70x40, Музей Голодомору, Україна) і Genocidio ucraino, Holodomor (полотно, олія 1,70x1,00, Музей Голодомору, Україна). 18 вересня 2018 року подарував Національному музею «Меморіал жертв Голодомору» своїх п'ять картин.[2]На полотнах художника жертв Геноциду зображено як «блукаючі душі» у формі казкових героїв.[3]

Книги

[ред. | ред. код]
  • Favoleggiando Quarantanove favole senza età, (Tullio Pironti Editore, 1996)
  • NOTTI E GIORNI, (Paguro Napoli, 2001)
  • unafavolaperprotesta.com, (Paguro Napoli, 2003)
  • La dittatura dura non dura "Timisoara 1989", (Paguro Napoli, 2003)
  • I ricordi del cane mastimo, ovvero, Mostar, paesi in guerra, (Paguro Napoli, 2003)
  • Alda & io - Sabatino Scia e Alda Merini, (Graus Editore, 2006)
  • LA FAVOLA DEL CAVALLO - Sabatino Scia e Maria Orsini Natale, (Avagliano Editore, 2007)
  • favole a due voci - Sabatino Scia e Maria Orsini Natale, (Graus Editore, 2007)
  • Favoleggiamo- Sabatino Scia e Alda Merini, (Ugo Mursia Editore, 2010)
  • L'ALTRA FACCIA DELLA LUCE Favole inquiete - Sabatino Scia e Alda Merini, (Europa Edizioni, 2018)



Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Home Page. Sabatino Scia (італ.). Процитовано 28 березня 2020.
  2. Італієць подарував Музею Голодомору свої картини про геноцид українців // Укрінформ
  3. ІТАЛІЙСЬКИЙ ХУДОЖНИК ПОДАРУВАВ МУЗЕЮ ГОЛОДОМОРУ СЕРІЮ КАРТИН "ГЕНОЦИД УКРАЇНЦІВ" // 5 канал