Кров'яний тиск

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сфигмоманометр і стетоскоп

Кров'яний тисктиск, який кров справляє на стінки кровоносних судин, або, інакше кажучи, перевищення тиску рідини в кровоносній системі над атмосферним тиском. Це один з найважливіших параметрів, що характеризує роботу кровоносної системи.

Кров'яний тиск вимірюється за допомогою широкої стрічки, яка називається манжетою і вдягається на передпліччя. Повітря напомповується в манжету. Кров'яний тиск вимірюється в той момент, коли повітря виходить з манжети. Кров’яний тиск представляється у вигляді одного числа над другим числом. • Верхнє число більше за значенням і називається систолічним тиском. Це тиск у кровоносних судинах в момент, коли серце виштовхує кров. • Нижнє число менше за значенням і називається діастолічним тиском. Це тиск у кровоносних судинах в момент, коли серце відпочиває між ударами. Нормальний кров'яний тиск – 120 на 80 або менший. Кров’яний тиск у різних людей різний. Кров’яний тиск кожної людини може бути різним у різний час доби та у різні дні.

Підвищений кров'яний тиск називається також гіпертонією. Підвищений кров’яний тиск – 140 на 90 або вищий. Діагноз підвищеного кров'яного тиску ставиться тільки після того, як при кількаразовому вимірюванні кров’яний тиск лишається високим. Чим важче для крові проходити через кровоносні судини, тим вищі показники кров'яного тиску. При високому тиску серце працює з більшим навантаженням, ніж звичайно. Високий кров'яний тиск може спричинити серцевий напад, інсульт, ниркову недостатність і зменшення еластичності кровоносних судин.

Виділяють наступні види кров'яного тиску:

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Медичні маніпуляції в алгоритмах/ Під ред. Білика Л.С., ЧДМК.- Тернопіль:ТДМУ, 2005.- 324 с.(с.27) ISBN 966-673-057-X
  • Диагностика болезней внутренних органов: Т.7.- М.:Мед.лит., 2004.- 416 с. (С.1-25) ISBN 5-89677-077-4

Посилання[ред.ред. код]