Лека Захарія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лека Захарія
алб. Lekë Zaharia
 
Смерть: 1447
Рід: Zaharia familyd
Батько: Koja Zahariad

Лека Захарія (пом. 1444) — албанський феодал з роду Захарії, правитель Саті[en] і Даньо[en]. Єдиний син і наступник Коджі Захарії.

Біографія

[ред. | ред. код]

Після смерті свого батька Коджі Лека Захарія успадкував його володіння (замки Саті і Даньо). У 1444 році Лека Захарія став одним із засновників Лежської ліги, створеної албанськими князями для протидії агресії з боку Османської імперії.

За свідченням історика Маріна Барлеті, між Лекою Захарія і Лекою Дукаджині в 1445 році під час церемонії укладання шлюбу Мамікі Кастріоті (сестри Скандербега) і Музакі Топіа стався конфлікт. У феодалів виникла суперечка через Ірену Душмані, спадкоємицу роду Душмані. Згодом Ірена стала дружиною Лека Захарії. На одному зі свят, де зібрались усі члени Ліги, сталося криваве зіткнення між обома сторонами, в результаті якого Лека Дукаджині був тяжко поранений. Його врятував італієць Врана Конті, один із кращих воєначальників Скандербега.

У 1447 році Лека Захарія був убитий у своєму замку Даньо. У його вбивстві був звинувачений його ворог Лека Дукаджині.

Венеційські документи повідомляють, що це вбивство сталося у 1444 році. Згідно венеційському хроністу Стефано Магно[en], вбивцею Лека Захарії був його васал Микола Дукаджині, який вбив його в бою. Стефано Магно також заявляв, що перед своєю смертю Лека Захарія висловив побажання, щоб його володіння відійшли до Венеційської республіки.

Лека Захарія помер, не залишивши спадкоємців. Його столиця — замок Даньо повинен був перейти під контроль Лежської ліги, на чолі якої стояв Скандербег. Але мати Лека Боза здала Даньо венеційцям. Захоплення Даньо стало приводом для початку Албано-венеційської війни, яка тривала два роки. Зрештою, замок Даньо залишився під контролем венеційців, які стали платити щорічну данину Скандербегу.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Ostrogorsky, George (1951), Pronija: Prilog istoriji feudalizma u Vizantiji iu juznoslovenskim zemljama (in Serbo-Croatian), Belgrade: Serbian Academy of Science and Arts, OCLC 162891544
  • Božić, Ivan (1979), Nemirno pomorje XV veka (in Serbian), Beograd: Srpska književna zadruga, OCLC 5845972