Листоїд фіолетовий вільховий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Листоїд фіолетовий вільховий
Agelastica alni (aka).jpg
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Підцарство: Справжні багатоклітинні тварини (Eumetazoa)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Підклас: Крилаті комахи (Pterygota)
Інфраклас: Новокрилі (Neoptera)
Надряд: Голометабола (Holometabola)
Ряд: Жуки (Coleoptera)
Родина: Листоїди (Chrysomelidae)
Підродина: Блішки земляні (Galerucinae)
Рід: Agelastica
Вид: Листоїд фіолетовий вільховий
Біноміальна назва
Agelastica alni
Linnaeus, 1758
Синоніми
Adimonia violacea Johann Nepomuk von Laicharting, 1781

Cryptocephalus violacea Étienne Louis Geoffroy, 1762
Chrysomela alni Linnaeus, 1758

Листоїд фіолетовий вільховий або агеластика вільхова (Agelastica alni L.) — жук з родини листоїдів (Chrysomelidae). В Україні поширений повсюдно. Шкідник лісового господарства, пошкоджує вільху чорну та сіру, ліщину, березу пухнасту і різні види верби.

Опис[ред.ред. код]

Жуки 6-7 міліметрів завдовжки. Тіло зверху блискуче, фіолетово-синє, іноді блідо-зелене, густо вкрите крапками, знизу темно-синє або майже чорне. Яйце жовте, видовженоеліпсоподібне, поверхня гладенька, блискуча, завдовжки 0,9-1,18 міліметра, завширшки 0,45-0,55 міліметра. Личинка чорна, волосиста, близько 11 міліметрів завдовжки. Тергіти першого-сьомого сегментів черевця розділені двома поперечними борозенками на три поля з трьома поперечними рядами склеритів. Лялечка 6-7 міліметрів завдовжки, блідо-жовта, овальної форми, очі й щетинки бурі. Перший-сьомий сегменти черевця мають п'ять-шість щетинок, а восьмий — чотири щетинки і по одному шипу з кожного боку.

Екологія[ред.ред. код]

Зимують жуки поблизу своїх кормових рослин під обпалими листками, в трухлявих пеньках, у поверхневому шарі грунту тощо. Навесні, у квітні, жуки виходять із місць зимівлі й вигризають на листках чисельні наскрізні отвори, пошкоджують і жилки, а при масовому розмноженні об'їдають м'якуш листка повністю. У травні — червні самки відкладають яйця на нижню поверхню листків купками, по 30-70 у кожній. Плодючість — до 500 яєць. Ембріональний розвиток — 8-12 днів. Відроджені личинки, починаючи з другої половини травня і до кінця липня, іноді й на початку серпня, скелетують листки. Розвиток личинок — до 30 днів. Личинки заляльковуються у підстилці або в грунті на глибині до 5 сантиметрів. Стадія лялечки — 8-12 днів. Молоді жуки з'являються на рослинах у кінці червня і на початку липня й живляться до кінця серпня, а іноді й у вересні, після чого йдуть на зимівлю. Розвивається в одному поколінні за рік.

Джерела[ред.ред. код]