Винниківська тютюнова фабрика

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Львівська тютюнова фабрика)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Львівська тютюнова фабрика
Тип Публічне акціонерне товариство
Форма власності відкрите акціонерне товариство
Спеціалізація Тютюн
Засновано 1778
Штаб-квартира вул. Шевченка, 1, м. Винники, Львів , Львівська область, 79495
Ключові особи Квурт Володимир Леонідович,Козловський Григорій Петрович
CMNS: Винниківська тютюнова фабрика у Вікісховищі

«Винниківська тютюно́ва фа́брика» (ВТФ) — підприємство тютюнової промисловості України, розташоване в м. Винники, Львівської області На 2019 рік доля компанії в тютюновому ринку України перевищує 10% та продовжує зростати.

За сумою сплачених податків ВТФ посіла 27 місце з 200 найбільших підприємств України. У 2017 році фабрика заплатила в держбюджет 1,6 млрд. грн.[1]

Історія[ред. | ред. код]

На початку століття в Винниках з'явилися перші цехи з переробки тютюнового листа (виготовляли різаний тютюн і нюхальні суміші). Тютюнові вироби користувалися великим попитом, їх збут приносив величезні прибутки власникам цехів. Тому не випадково австрійський уряд спеціальним декретом ліквідував цехи і створило державну тютюнову фабрику.

Фабрика була заснована в 1778 році.

З початку свого заснування фабрика знаходилася в будинку конвікту під Високим Замком (м.Львів), проте, вже після першого року роботи ці приміщення стали затісними, і власники підприємства розпочали пошук нових.

У 1779 році Львівська тютюнова фабрика була переведена в приміщення Винниківського замку (в той час вже монастиря). Відтоді історія та життя Винників була нерозривно пов'язана з виробництвом тютюнових виробів. На фабриці з початку століття постійно працювало не менше 500–1000 осіб (приблизно п'ята частина жителів Винників).

В 1980-х роках фабрика була одним з найкращих підприємств України з виробництва тютюнових виробів. Щорічно там випускалося до 14 млрд штук сигарет (70 відсотків — сигарети без фільтру і 30 — з фільтром) таких колись популярних марок, як «Львів», «Орбіта», «Верховина», «Прима», «Космос», «Фільтр». До 1982 року на підприємстві був підрозділ, де вироблялися подарункові набори цигарок «Тарас Бульба», «Гайдамаки», «Три богатирі», які користувалися особливо великою популярністю в іноземців.

У 1993 році було створене СП «„РДжР“ Тобакко Львів», ліквідоване 1998 року, устаткування було вивезено до Кременчука.

1999 року на базі тютюнової фабрики було створено ТзОВ «Львівська тютюнова фабрика». Впродовж 2001 року товариство було реорганізоване спочатку у закрите, а потім у відкрите акціонерне товариство.

Протягом певного часу підприємство переживало спад виробництва. Офіційно знову почало працювати 1 лютого 2007 року. Винники від діяльності фабрики не отримують податків, оскільки підприємство зареєстровано в іншому місті.[2]

Рейдерське захоплення[ред. | ред. код]

На початку липня 2019 року директор підприємства Григорій Козловський повідомив журналістам, що працівники СБУ за вказівкою Анатолія Калюжняка почали несанкціоновані перевірки на території фабрики, паралізували його роботу і намагалися вивести все обладнання з території фабрики, однак трудовий колектив їм перешкодив в цьому. Такі ж дії відбувались і на фабриці «Юнайтед табако» в Жовтих Водах.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Винниківська тютюнова фабрика потрапила у топ найбільших платників податків України
  2. Львівська тютюнова фабрика вже розпочала виробництво цигарок. Мер Винник отримав пачку з козлом ЗІК
  3. Байцар Андрій. Винники туристичні: Науково-краєзнавче видання / А. Л. Байцар. – Винники:ТзОВ ВТФ «Друксервіс», 2016, с. 59.
  4. Байцар Андрій. Винники туристичні: Науково-краєзнавче видання / А. Л. Байцар. – Винники:ТзОВ ВТФ «Друксервіс», 2016, с. 61.

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Байцар Андрій. Винники: Науково-популярне краєзнавче видання / А. Л. Байцар. – Львів-Винники: ТзОВ ВТФ «Друксервіс», 2015. – 100 с.
  • Байцар Андрій. Винники туристичні: Науково-краєзнавче видання / А. Л. Байцар. – Винники:ТзОВ ВТФ «Друксервіс», 2016, 312 с.