М'якушка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
М'якушка житнього хліба крупним планом

Хлібна м'якушка або просто м'якушка — внутрішня частина хліба, менш просмажена, ніж скоринка навколо. М'якушка - світла і об'ємна, звичайно м'яка і досить ситна. Її структура, еластичність, смак і запах та інші властивості можуть істотно варіюватися в залежності від використаного для приготування хліба тіста і процесу випікання [1].

Властивості м'якушки є одним з важливих показників якості хлібобулочного виробу. Ідеальна м'якушка - добре пропечена, еластична, не кришиться, не липка, рівномірно пориста і без пустот, пружня і мілкосітчаста. Хлібобулочний виріб вважається дефектним, якщо м'якушка наступної якості: темніша звичайної, сироспечена, липка, погано розжовується, нееластична, щільна, крихка, малопориста або навпаки великопориста[2].

Іноді м'якушкою доїдають соус, зчищаючи його з тарілки: клітковина, що міститься в ньому, утримує напіврідкі продукти капілярним способом. Використовується також в риболовлі як насадка для ловлі риби і як підгодовування.

Французький солодкий «М'якушковий хліб», для виготовлення якого до тіста домішують трохи меду, служить основою для клубного сендвічу.

Використання в образотворчому мистецтві[ред. | ред. код]

Шахи, зроблені з хлібної м'якушки ув'язненим

М'якушка обмежено використовується як скульптурний матеріал. Широко відома популярність її використання в середовищі ув'язнених (для яких м'якушка зазвичай є єдиним матеріалом, доступним для скульптурної роботи), для яких ліплення з м'якушки стає своєрідним способом проведення дозвілля. Серед сусідів по камері можуть влаштовуватися конкурси на кращий твір з м'якушки [3]. Роботи досить різноманітні - від простеньких фігурок до масштабних макетів і композицій.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. IREKS-Arkady-Institut für Bäckereiwissenschaft (Hrsg.): IREKS- ABC der Bäckerei. 4. Auflage. Institut für Bäckereiwissenschaft, Kulmbach 1985
  2. Handbuch Sauerteig, Redaktion: Gottfried Spicher, M. Brandt, Biologie, Biochemie, Technologie, 6. Auflage, 2006, Behr's Verlag, ISBN 3899471660
  3. Це вам не чорнильниці ліпити // Праця. 13 грудня 2005. Архів оригіналу за 4 квітня 2015. Процитовано 5 жовтня 2020.