Мадьяраби

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Мадьяраби (угор. magyarabok) - плем'я, яке проживає в Нубії, на кордоні Єгипту і Судану. Імовірно, складається з нащадків угорців, які прибули до Нубії в XVI столітті для несення прикордонної служби, і змішалися з місцевими племенами. Чисельність мадьярабів за різними даними оцінюється від 10-12 (оцінка сходознавця Іштвана Фодора[1]) до 60 (оцінка прес-секретаря Товариства мадьярабів Мохамеда Хасана Османа [2]) тисяч чоловік.

Етимологія[ред. | ред. код]

Назва "Мадьяраб" не є портмантом слова "Мадьяр" та "Араб", як це прийнято вважати. Швидше за все, це конкатенація термінів "мадьяр" та "аб", що на нубійських мовах просто означає "плем'я", тобто "плем'я мадьярів".

Історія[ред. | ред. код]

Імовірно, угорці що прийняли іслам опинилися в Єгипті в 1517 році, коли султан Османської імперії Селім I прийняв їх на службу і направив охороняти нубійський кордон. За легендами мадьярабів, вони походять від якогось Ібрагіма ель-мадяра, воєначальника з Буди, у якого народився син Алі від місцевої нубійки; Алі, в свою чергу, мав п'ятьох синів, які нібито і стали родоначальниками всієї громади мадьярабів. Знову «відкриті» мадьяраби були в 1920-х роках мандрівником Ласло Алмаші. У 1992 році вони були прийняті до Всесвітньої ради угорців.

Зараз мадьяраби забули угорську мову, але їх говірка має певні риси цієї мови.

Близько 400 мадьярабів живуть у Каїрі. Ще одна громада, відмінна від мадьярабів, але також виводить своє походження з Угорщини (правда, що відносить свою появу в Африці до часів Марії-Терезії), проживає в Асуані.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Hering József: Magyarok a Nílus mentén Архівовано 13 лютий 2005 у Wayback Machine., beszélgetés Fodor Istvánnal és Koltay Erikával. Magyar Demokrata, 4. évfolyam 28-29. szám, 1997. július 17.
  2. Magyar törzs él Afrika szívében Архівовано 9 липень 2009 у Wayback Machine., Blikk, 2006. május 26.

Посилання[ред. | ред. код]