Малий Волховець

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Малий Волховець
Весняний розлив на Малому Волховці
Весняний розлив на Малому Волховці
Витік річка Волхов
Гирло річка Волхов
Країни басейну Росія Росія
Довжина 17 км
Притоки Вішера
Малий Волховець на Вікісховищі

Малий Во́лховець (рос. Малый Волховец) — правий рукав річки Волхов. Відокремлюється від основного русла за 2 км від озера Ільмень[1], на північ від Рюрикова Городища. Потім огинає Великий Новгород і через 17 км знову впадає в Волхов за Хутинським монастирем, в районі Холопова містечка, утворюючи, таким чином, великий острів, на якому , крім іншого, перебуває Торгова сторона Великого Новгорода.

Приблизно через 1 км після витоку розділяється на два рукави — Левошню і Правошню, які зливаються знову перед Синім мостом. Справа в Малий Волховець впадає річка Вішера.

Щорічно, під час весняної повені річка сильно розливається і, з огляду на невелику протяжності, набуває вигляду озера.

На берегах Малого Волховця знаходяться села Волотово та Новомиколаївське; архітектурні пам'ятники: останки Кирилова монастиря, Холопово містечко. У безпосередній близькості — церква Спаса на Ковальовому полі, церква Успіння на Волотовом полі та Хутинський монастир.

Мапа з зазначенням джерела Малого Волховця (червона стрілка) і Жілотуга (зелена стрілка)

Жілотуг[ред.ред. код]

Згідно з історичними джерелами[2][3], раніше витік Малого Волховця перебував дещо південніше, приблизно в точці, де сьогодні починається Сіверсов канал. Сучасний ж початок Малого Волховця був раніше струмком Жілотуг, який мав на Волховці невелику протоку і далі (сьогодні — це Левошня) проходив до місця впадання в Волховець в районі сучасного Синього мосту. Через Жілотуг існував міст. І міст і сам струмок згадуються в Першому новгородському літописі старшого й молодшого ізводів[4].

Примітки[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Л. А. Секретар, Л. А. Філіппова. По Приільменню. Путівник, Леніздат, 1991

Посилання[ред.ред. код]