Марк Емілій Скавр (претор)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Марк Емілій Скавр
Народився 96 до н. е.(-096)
Помер після 52 до н. е.
Громадянство Римська республіка
Діяльність політик
Посада претор
Батько Марк Емілій Скавр
Мати Цецилія Метелла Далматік
Рід Емілії
Брати, сестри ·Емілія Скавра
Дружина Муція Терція
Діти Марк Емілій Скавр

Марк Емілій Скавр (*Marcus Aemilius Scaurus, 96 до н. е. —після 52 до н. е.) — політичний та військовий діяч Римської республіки.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив з патриціанського роду Еміліїв. Син Марка Емілія Скавра, консула 115 року до н. е., і Цецилії Метелли, пасорбок диктатора Сулли, за якого його мати вийшла заміж у 88 році до н. е.

У 81 році до н. е. очолював Троянської ігри — кінне змагання підлітків. Під час проскрипцій проявив поміркованність. У 78 році до н. е. домігся засудження Гнея Корнелія Долабелли, претора 81 року до н. е., за здирництво у провінції.

У 66 році до н. е. обіймав посаду квестора, а у 65—61 роках до н. е. як проквестор Помпея представляв інтереси Риму на Сході. У 64 році до н. е. спрямований з Вірменії до Сирії, де втрутився у чвари юдейських царевичів і за хабар підтримав Арістобула проти Гіркана, звільнивши першого з облоги. Проте, коли до Юдеї з'явився сам Помпей, Арістобул через свого представника звинуватив Скавра в отриманні хабара і цим накликав на себе його ворожнечу.

У 63 році до н. е. Помпей надав Скаврові пропреторські повноваження у Сирії і командування двома легіонами, а сам повернувся до Риму. Скавр осадив аравійську Петру, але коли зустрівся з труднощами у веденні військових дій, погодився зняти облогу за 300 талантів.

Повернувшись до Риму у 61 році до н. е., Скавр одружився на Муціі Терції, розведеної дружині Помпея. У 60 році до н. е. увійшов до колегії понтифіків. У 58 році до н. е. обіймав посаду курульних еділа. під час цієї каденції влаштував чудові ігри і видовища, перевершивши розкішшю усіх своїх попередників. На це пішла значна частина статків Скавра, в результаті змушений був увійти у величезні борги.

У 56 році до н. е. як претор головував у суді по справах про насильницькі дії. У 55 році до н. е. як пропретор керував Сардинією. Після повернення звідти у 54 році до н. е. був звинувачений Тріарієм у здирництві, але виправданий завдяки захисту Цицерона, хоча його провина була очевидна. Тоді ж успішно захищав Гая Порція Катона, звинуваченого в зловживанні повноваженнями народного трибуна.

Домагався консульства на 53 рік до н. е., вдавався до грошових роздач у величезних масштабах, за це був звинувачений Тріарієм у підкупі виборців, проте процес не був завершений. Консульські вибори постійно відкладалися і відбулися тільки у липні 53 року до н. е. — Скавра не було обрано.

У 52 році до н. е., після видання законів Помпея, Скавр вдруге був притягнутий до суду за підкуп виборців, засуджений, незважаючи на захист Цицерона і підтримку народу, і пішов у вигнання. Подальша доля не відома.

Родина[ред.ред. код]

Дружина — Муція Терція

Діти:

Джерела[ред.ред. код]

  • Charles Henderson. Jr. The Carrer of the Younger M. Aemilius Scaurus. The Classical Journal, Vol. 53, No. 5 (Feb. 1958), pp. 194–206
  • Elimar Klebs: Aemilius (141). Paulys Realencyclopädie der classischen Altertumswissenschaft (RE). Band I,1, Stuttgart 1893, Sp. 588–590.