Маріонетка
Перейти до навігації
Перейти до пошуку
Маріоне́тка (через посередництво французької мови фр. marionnette запозичено з італійської італ. marionnette, яке утворене від пестливої форми Marion до імені Maria — спочатку назва невеликих фігур євангельської діви Марії в середньовічній ляльковій містерії (виставі)):
- В театрі ляльок лялька, яку приводить у рух за допомогою ниток, шнурів актор-ляльковод, схований від глядача. Появу маріонетки прийнято відносити до XVI століття. Лялька, як правило, повністю складається з тканини, але деякі частини роблять і з інших матеріалів. Найчастіше вживаний матеріал - глина. До рук, ніг, тулуба і голови ляльки кріпляться мотузки, що протягуються через отвори так званого «хреста» (у професійній вимові « вага ») за допомогою нахилів якого лялька робить людиноподібні рухи. Інша назва такої ляльки — фантоші.
- переносне значення Людина, держава, уряд, що є слухняним знаряддям у чужих руках.
- Ізборник (історія, мовознавство, літературознавство) [Архівовано 10 грудня 2012 у Wayback Machine.] — там Етимологічний словник української мови: В 7 т. / АН УРСР. Інститут мовознавства ім. О. О. Потебні; Редкол. О. С. Мельничук (головний ред.) та ін. — К.: Наук. думка, 1982 — … Т. 3.
- Українські ресурси: Словник іншомовних слів [Архівовано 15 травня 2021 у Wayback Machine.]
- Великий тлумачний словник сучасної української мови онлайн (містить понад 207 000 словникових статей)
- Маріонетка [Архівовано 14 вересня 2020 у Wayback Machine.] // Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Буенос-Айрес, 1960. — Т. 4, кн. VII : Літери Ле — Ме. — С. 916. — 1000 екз.