Матричний принтер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Star-LC-10-printer-01.jpg

Матричний принтер (англ. dot matrix printer) — комп'ютерний принтер, що створює зображення на папері з окремих маленьких точок ударним способом друкуючою головкою, що має набір голок, які приводяться в дію електромагнітами.

Принцип формування зображення

Головка принтера розташовується на каретці, що рухається по напрямних впоперек аркуша паперу; при цьому голки в заданій послідовності наносять удари по фарбувальній стрічці, фарба з якої відбивається на папері подібно тому, як виконується друк на друкарській машинці, та тією різницею, що машинка за один удар наносить одну літеру, а матричний принтер — один вертикальний ряд точок. Для переміщення каретки зазвичай використовується ремінна передача, рідше — зубчаста рейка або гвинтова передача. Привід каретки забезпечується кроковим електродвигуном. Кроковий двигун також забезпечує просування (транспортування) аркуша паперу.

Матричний принтер Epson

Голки в друкувальній голівці розташовуються, залежно від їх кількості, одним або двома вертикальними стовпцями. Матеріалом для голок служить зносостійкий вольфрамовий сплав. Оскільки електромагніти при роботі нагріваються, головка облаштована радіатором для пасивного відводу тепла, у високопродуктивних принтерах також застосовується примусове охолодження голівки вентилятором, та використовується система температурного контролю друкувальної головки.

Картридж з фарбувальною стрічкою

Для друку на носіях різної товщини в матричному принтері є регулювання зазору між друкувальною голівкою і опорного валом. Залежно від моделі, регулювання може проводиться вручну, або автоматично.

У різний час випускалися принтери з 9, 12, 14, 18, 24, 36, 48 голками в головці, а найбільшого поширення набули 9- і 24-голчасті принтери.

Кількість голок визначала якість та швидкість друку. 9-голчасті принтери забезпечують високошвидкісний друк з невисокими вимогами до якості. За рахунок меншої кількості голок 9-голчаста друкувальна головка відрізняється більшою надійністю і меншим нагріванням. Для підвищення якості та швидкості друку в деяких принтерах використовуються здвоєні (2х9) і зчетверені (4х9) 9-голчасті голівки. 24-голчастий принтер в графічному режимі забезпечує роздільну здатність 360х360 точок на дюйм.

В окремих моделях принтерів також використовувався апаратний метод підвищення якості, що полягав в повторному проході головки по вже надрукованій частині тексту або зображення з попереднім просуванням аркуша на 1/2 відстані між голками по вертикалі.

У деяких принтерах для збільшення ресурсу стрічка має вигляд Стрічки Мебіуса.

Посилання[ред.ред. код]