Мегалітичні храми Мальти

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мегалітичні храми Мальти:
Джгантія, Хаджар-Кім, Мнайдра,
Та' Хаджрат, Скорба, Таршіен
Megalithic Temples of Malta [1]
Світова спадщина
Malta Hal Tarxien BW 2011-10-04 12-42-32.JPG
Храмовий комплекс Таршіен
36°02′56″ пн. ш. 14°16′10″ сх. д. / 36.049083° пн. ш. 14.269472° сх. д. / 36.049083; 14.269472
Країна Мальта Мальта
Тип Культурний
Критерії iv
Об'єкт № 132
Регіон Європа і Північна Америка
Зареєстровано: 1980 (4 сесія)
Внесено зміни 1992

CMNS: Мегалітичні храми Мальти на Вікісховищі
Розташування мегалітичних храмів на Мальті

Мегалітичні храми Мальти — група доісторичних мегалітичних храмів, що включена під загальним номером до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. До неї входять одинадцять доісторичних пам'яток, сім з яких є об'єктом Світової спадщини ЮНЕСКО, що побудовані протягом трьох різних періодів часу приблизно між 5000 і 700 роками до н.е. Вважалися найстарішою мегелітичною спорудою світу, проте на сьогодні старішим розглядають похований комплекс Гебеклі-Тепе. Археологи вважають, що ці мегалітичні комплекси є результатом місцевих інновацій у процес культурної еволюції. Це призвело до будівництва кількох храмів фази Джгантії (3600-3000 до н.е.), кульмінацією став великий храмовий комплекс Таршіен, який використовувався до 2500 р. до н.е. Після цього культура будівництва храмів зникла.

Ці храми слугують основою для періодизації найдавнішої історії Мальти, оскільки певні типи кераміки або інших артефактів знайдені в контексті того чи того мегалітичного храму. До групи мегалітичних храмів не входить мегалітичне підземне Святилище Хал-Сафліені (воно занесене до списку Світової спадщини під окремим номером).

Окрім того на Мальті є низка інших мегалітичних храмів, наприклад, Бордж ін-Надур, Кордін, Коло Брошторффа, Таль-Каді, Тас-Сілдж та інші, які не увійшли до списку Світової спадщини через погане збереження. Частину храмів було знищено або значно пошкоджено в XIX столітті через розчищення землі селянами під ділянки для посівних площ.

Будівництво[ред. | ред. код]

Під час пізньої кам'яної доби було споруджено 6 храмів на острові Гоцо та 22 храми на острові Мальта. Фаза будівництва храмів тривала від 3800 року до н. е. до 2500 року до н. е., тобто близько 1000 років. Храми були споруджені етносом, що, за припущенням науковців, перебрався на Мальту з Сицилії у період від 6000 до 4000 року до н. е.

Ранні храми мають три- або п'ятинефний план й складені з 20-и тонних кубічних вапнякових блоків. Найдавніший храм датується 4500 роком до н. е. Як припускають, причиною раптового зникнення цієї культури на Мальті було виснаження ґрунтів та можливі посухи. З часу будівництва храмів збереглися також артефакти, знайдені в печерах, поховання в скелях та гіпогеї.

Було знайдено шість архітектурних мініатюр-моделей реальних храмів. Більшість з них виставлені в Національному музеї археології. Мініатюрні моделі було знайдено в самих храмах й, на думку істориків, вони мали культове значення[2]. Мініатюри не є точними копіями реальних храмів у зменшеному масштабі, проте вони загалом відтворюють реальні обриси храмів та створені за тим самим принципом. Подібні мініатюрні моделі культових споруд було знайдено на острові Сардинія (культура Нурагів).

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. * Назва в офіційному англомовному списку
 2. J. von Freeden: Malta und die Baukunst seiner Tempel S. 178

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

 • Nicolas Cauwe, Pavel Dolukhanav, Janusz Kozłowski, Paul-Louis van Berg (2007) Le Néolithique en Europe, Armand Colin, coll. U Histoire, Paris
 • Lionel Crooson (2008) " Les derniers faiseurs de mégalithes " dans Les Cahiers de Science & Vie, n103, février-mars 2008
 • John Davies Evans (1953) The Préhistoric Culture Sequence of the Maltese Archipelago, compte-rendu de la Société préhistorique de Londres
 • Roger Joussaume (2003) Les charpentiers de la pierre, monuments mégalithiques dans le monde, Ed. La maison des roches
 • Jan Lichardus, Marion Lichardus-Itten (1985) La Protohistoire de l'Europe. Le Néolothique et le Chalcolithique entre la Méditerranée et la mer Baltique, Presses Universitaires de France, coll. Nouvelle Clio, l'histoire et ses problèmes, Paris
 • David H. Trump (1972) Malta : an Archaeological Guide, Faber et Faber, Londres
 • Themistocles Zammit (1930) Prehistoric Malta, Oxford University Press
 • J. von Freeden, Malta und die Baukunst seiner Tempel Darmstadt 1993 ISBN 3-534-11012-9
 • Richard Marti, Tarxien und andere maltesische Wunder. Karl Müller Verlag
 • Themistocles Zammit, Die Tarxien-Tempel und das Saflieni-Hypogäum.
 • Низовский А. Ю. Величайшие чудеса света. Энциклопедический справочник — М., Вече, 2007. — ст. 5-8. ISBN 5-9533-0667-9

Посилання[ред. | ред. код]