Мейл-арт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Джон Хелд (молодший). (фондова збірка Мейл-Арт Музей, м.Львів).

Мейл-арт (англ. Mail art) ― вид образотворчого мистецтва, що застосовує поштові марки та інші поштові матеріали, як образотворчий засіб. В Європі термін отримав поширення в 1970-х роках.

Мейл-арт як мистецтво[ред. | ред. код]

Поняття мейл-арт має на увазі мистецтво арткомунікації (за допомогою пошти, інтернету, мобільного зв'язку та особистого спілкування). Первісною формою мейл-арту вважається снейл-мейл-арт, тобто мистецтво, що використовувало матеріали звичайної пошти (snail-mail — «пошта слимаків»).

Мейл-арт з'явився тоді, коли виникла потреба до спілкування на відстані. Під кінець 50-х 20 століття мейл-арт виявився визнаним окремим напрямом у мистецтві. Рей Джонсон у 1962 році створив NYCS, що розшифровується як Нью-йоркська Кореспондентська Школа Мистецтва. Разом зі своїм другом Едом Гіґґінсом, він відродив використання поштових конвертів для самовираження, що почалося ще з часів марінеті, дадаїзму і сюрреалізму. Ця традиція пов'язана з екстравагантними артистами 50-х, наприклад, Едом Рейнгардом, Івом Клейном. Цей напрямок мейл-арт стало міжнародним рухом вже в 1964 році, коли стала популярна група Fluxus, яка з'єднала таких прекрасних людей, як Ben Vauutier, George Maciunas, Yoko Ono, George Brecht. Flux Post спільно з NYCS розвинули незалежне мистецтво в 60-х рр.. до мережі спілкування, що створило канали зв'язку, мости, які поділили пошта мистецтво на учасників та неучасників цього виняткового процесу. Авангардизм, вдавшись до послуг пошти, навчився оперувати з дивовижною спритністю, яка досі була недоступна, ідеологічними нормами, уподобань та думками.

Найпоширеніший засіб зв'язку — проста пошта. Пакування — конверт також стає твором мистецтва, причому таким, що можна цінувати поза контекстом листи. Конверт прикрашають — малюнком звичайної техніки або колажу, або, приміром, авторським штемпелем, або додати наклейку, яка тут іменується майлкамі. Часто простий поштовий штемпель виявляється гідним елементом цієї незвичайної речі, а пошта сама того не підозрюючи стає співучасником творчості. Чарівність жанру можна знайти в тому, щоб отримати справжнє диво, мистецтво, з витратами не більше звичайних поштових. Показ проходить у стислому просторі, по суті, це сам конверт.

Пильний інтерес викликає повторне використання не нових конвертів, від чого з'являється дивна ілюзія отримання пошти від незнайомця, або іншої країни. Всередині конвертів знаходяться картини, самвидавівські книги, тексти і т. д. У всіх роботах з'являється акцентована експериментальної і пошук.

Мейл-арт в Україні[ред. | ред. код]

2014 р. в артклубі Closer виставка "Mail Art / кореспонденція і трансформація отриманого" [1]

2014 р. створено український онлайн-музей присвячений візуалізації Мейл-арту[2]

Ідеологом українського мейл-арту вважається львівський художник Любомир Тимків.[джерело?]Джерела[ред. | ред. код]

  1. https://www.youtube.com/watch?v=P2gr3tbUVS8
  2. https://web.archive.org/web/20161226023936/https://museumofmailart.culturalspot.org/
  1. 1
  2. 2