Механізація крила

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
1 — Вінглет.
2 — Елерон.
3 — Високошвидкісний елерон
4 — Балки закрилок.
5 — Предкрилок Крюгера (англ.).
6 — Передкрилки.
7 — Закрилок.
8 — Закрилок.
9 — Інтерцептор.
10 — Спойлер.

Механіза́ція крила́ — комплекс пристроїв у передній або задній частині крила для зміни його аеродинамічних характеристик. Робота всіх елементів механізації крила базується на керуванні прикордонним шаром на поверхні крила й зміні кривизни профілю.

Завдання[ред. | ред. код]

Випущені закрилки і передкрилки.

Літаки в своїй конструкції обов'язково мають механізацію крила, яка призначена для підвищення продуктивності для кожного конкретного випадку.

Одним з найфундаментальніших завдань механізації є забезпечення регулювання розміру крила; більше крило забезпечить більшу підйомну силу і зменшить злітно-посадкову дистанцію, але збільшить опір під час крейсерського польоту і тим самим приведе до зниження паливної ефективності. Щоб зменшити різницю між цими двома цілями використовують пристрої механізації крила.

Механізація крила дозволяє поліпшити злітно-посадочні й маневрені характеристики літального апарата, збільшити його корисне навантаження й підвищити безпеку польоту. Механізація крила забезпечує підвищення загальної підйомної сили як за рахунок підвищення підйомної сили основної частини крила, так і за рахунок підйомної сили елементів механізації; Підйомна сила механізованого крила на злітно-посадочних кутах атаки може бути в 2-3 рази вища підйомної сили крила без механізації.

Елементами механізації передньої частини крила є поворотні носки, передкрилки, носові щитки, щитки Крюгера і їхні комбінації. Елементами механізації задньої частини крила є поворотні закрилки, щілинні закрилки (без висування, висувні одне-, двох-, трищілинні), закрилки Фаулера, поворотні та ковзні.

Функції[ред. | ред. код]

Випущені передкрилки.

Елементи механізації передньої частини крила забезпечують ліквідацію зриву потоку на крилі при більших кутах атаки, тобто підвищують критичні кути атаки літального апарата. Найбільш ефективними елементами механізації передньої кромки є передкрилки, що автоматично відхиляються при виході літака на більші кути атаки. В 19391945 на літаках із прямими крилами використовувалися некеровані передкрилки, що автоматично відхилялися при виході літака на більші кути атаки. Застосовувалися також передкрилки, які жорстко пов'язані з носком крила й утворюють з ним у польоті нерегульовану щілину. Останнім часом на літаках стали застосовуватися передкрилки й щитки Крюгера, керування якими синхронно пов'язане з керуванням закрилками.

Найбільш ефективними й розповсюдженими елементами механізації задньої частини крила є щілинні висувні закрилки (вони збільшують кривину й площу несучої поверхні. В 19391945 через простоту конструктивної реалізації найбільше поширення мали прості (поворотні) щитки, пізніше — одно-, дво- і трищілинні висувні закрилки.

Джерела[ред. | ред. код]