Мквава

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мквава
The National Archives UK - CO 1069-159-87.jpg
Народився 1855[1]
Танзанія
Помер 19 липня 1898(1898-07-19)
Танзанія
Громадянство
(підданство)
Flag of Tanzania.svg Танзанія
Діяльність Вождь, політик

Вождь Мквавіньїка Муньїгумба Мвамуїнга (англ. Mkwavinyika Munyigumba Mwamuyinga; нар. 1855 — пом. 19 липня 18981), більш відомий широкому загалу як Вождь Мквава — вождь племені народу хехе у Німецькій Східній Африці (нині переважно континентальна частина Танзанії), який виступав проти німецької колонізації. Ім'я «Мквава» походить від «Муквава», яке саме по собі є скороченою формою від «Муквавіньїка», що означає «завойовник багатьох земель».

Короткий життєпис[ред. | ред. код]

Сер Едвард повертає череп вождя його співвітчизникам

Мквава народився у місті Лугота, бувши сином вождя Муньїгумби, який помер 1879 року.

У липні 1891 року німецький комісар Еміль фон Целевський[de] командував батальйоном солдатів (320 аскарі з офіцерами та носильниками), які придушували опір хехе. 17 серпня їх атакувало 3000-тисячне військо Мквави біля Лугало, яке, попри те, що було озброєне лише списами і кількома рушницями, швидко взяло над німецьким підрозділом гору, вбивши Целевського.

28 жовтня 1894 року німці під командуванням нового комісара полковника барона Фрідріха фон Шеле[de] напали на фортецю Мквави коло населеного пункту Каленга. Хоча вони взяли форт, Мкваві вдалося втекти. Згодом Мквава очолив партизанську війну, непокоячи німців до 1898 року, коли 19 липня він потрапив в оточення і застрелився, щоб уникнути полону.[2]

Доля його черепа[ред. | ред. код]

Череп Мквави
Череп на виставці у меморіальному музеї Мквави

Після смерті Мквави німецькі солдати обезголовили його. Череп було відправлено у Берлін і, кінець кінцем, він опинився у Бременському музеї заморських країн. 1918 р. тодішній британський адміністратор Німецької Східної Африки Х. А. Баят запропонував своєму уряду зажадати повернення черепа в Танганьїку, тим самим відзначивши народ хехе за їхню співпрацю з англійцями під час війни і на знак запевнення місцевих жителів в остаточному кінці німецької влади. Повернення черепа було обумовлено Версальським договором 1919 року:

СТАТТЯ 246. Протягом шістьох місяців від дня набрання чинності цього Договору ... Німеччина передасть уряду Його Британської Величності череп султана Мквави, який було вивезено з Протекторату німецької Східної Африки та доправлено в Німеччину.

Німці заперечували вивезення зазначеного черепа зі Східної Африки, і британський уряд зайняв позицію, що його місцезнаходження простежити не можливо.

Проте після Другої світової війни губернатор Танганьїки барон Едвард Твінінг порушив це питання знову. Після запитів його направили у Бременський музей, який він відвідав особисто у 1953 році. Музей мав колекцію з 2000 черепів, 84 з яких походили з колишньої Німецької Східної Африки. Він відібрав тільки ті, розміри яких більш-менш відповідали розмірам голів живих родичів Мквави; з цього набору він вибрав єдиний череп з кульовим отвором, вважаючи його черепом вождя Мквави.

Урешті, 9 липня 1954 року череп повернувся і зараз міститься у Меморіальному музеї Мквави в Калензі, неподалік від Іринги.

Див. також[ред. | ред. код]

Виноски[ред. | ред. код]

1. Згідно з донесенням німецького солдата, який знайшов труп Мквави, його смерть, безумовно, датується 19-м липня 1898 р. (Bericht des Feldwebels Merkl, BArch R1001, 289[3][4]).

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]