Можайкіна Надія Семенівна
Можайкіна Надія Семенівна | ||||
---|---|---|---|---|
Народилася | 30 липня 1939 (85 років) Бровари, Київська область, Українська РСР, СРСР | |||
Громадянство | СРСР Україна | |||
Діяльність | співачка, театральний актор | |||
Діти | донька - Можайкіна Олена Станіславівна (кандидат психологічних наук, доцент кафедри цивільного та трудового права Інституту політології та права НПУ імені М.П. Драгоманова, магістр права). Онук - Коляда Семен Вікторович (2001 р.н.) | |||
| ||||
Можайкіна Надія Семенівна у Вікісховищі | ||||
Можайкіна Надія Семенівна (30 липня 1939 року, Бровари) — співачка, актриса, педагог, вчений.
Народилася 30 липня 1939 року у м. Бровари Київської області. Мати – Бруєнко Варвара Федорівна – вихователь дитячого садочка (с.Погреби). Батько – Бруєнко Семен Овсійович – колгоспник (с.Погреби).
Громадянка України. Українка. Безпартійна. Виховала доньку. Мешкає у м.Бровари.
У 1957 р. закінчила середню школу №1 м. Бровари.
Закінчила театральну студію оперети (м. Київ) в 1965 р.
У 1967 році закінчила Київський державний педагогічний інститут ім. М. Горького (музично-педагогічний факультет).
З вересня 1957 року по липень 1958 року працювала ткачем на Дарницькому шовковому комбінаті (м.Київ).
З червня 1965 року по вересень 1967 року працювала артисткою Закарпатського музично-драматичного театру.
З вересня 1967 року по вересень 1968 року працювала артисткою драматичного театру у місті Котлас (Архангельська область, Російська СРСР).
З жовтня 1968 року по жовтень 1970 року працювала солісткою-вокалісткою Хабаровського театру музичної комедії.
З жовтня 1970 року по вересень 1973 року працювала актрисою в Кіровоградському українському музично-драматичному театрі.
З жовтня 1970 року по вересень 1984 року працювала викладачем кафедри хорового диригування та методики музичного виховання музично-педагогічного факультету Кіровоградського державного педагогічного інституту ім. О.С. Пушкіна.
З вересня 1984 року і донині працює професором кафедри теорії та методики постановки голосу Інститут мистецтв НПУ імені М.П. Драгоманова.
За час роботи в театрах зіграла ряд провідних ролей:
- Наталка «Наталка Полтавка» І. Котляревського,
- Килина «Замулені джерела» М. Кропивницького,
- Любина «Сині роси» М. Зарудного,
- Аза «Циганка Аза» М. Старицького,
- Саффі «Циганський барон» Й. Штрауса,
- Перікола «Перікола» Ж. Оффенбаха,
- Сімона «Москва — Париж — Москва» В. Мураделі.
- Уляна «Сватання на Гончарівці» Г. Квітки-Основ’яненка.
- Софія «Весілля в Малинівці» О. Рябова.
- Триндичиха «Весілля в Малинівці» О. Рябова.
- Варка «Безталанна» І. Карпенка-Карого.
- Одарка «Запорожець за Дунаєм» С. Гулака-Артемовського.
- Фрау Заукель «Вдови» І. Рачади.
- Кір’янова “А зорі тут тихі» Б. Васильєва.
- Оксана «Вовчиха» О. Ананьєва.
- Галина «Павлина» А. Софронова.
- Марія «Де тирса шелестіла» А. Шияна.
- Аня «Вісімнадцять років» В. Соловйова-Сєдого.
Будучи актрисою успішно виступала на сценах театрів м. Владивосток, Комсомольськ на Амурі, Південно-Сахалінськ, Пермь, Архангельськ, Кострома, Чита, Тюмень, Вітебськ, Орджонікідзе, Грозний, Тбілісі, Йош-Карола і багато інших, про що свідчать відгуки у пресі.
Надія Семенівна Можайкіна є одним з багатогранних національних талантів, високоосвіченою гармонійною особистістю, яка всіма своїми обдаруваннями самовіддано слугує українській культурі, бере дієву участь у прогресивному процесі розвитку професійної музично-педагогічної сфери, широко репрезентує академічну вокальну творчість за покликом благословенної Богом долі. Талановита вокалістка, яскрава представниця унікальної в світі української вокальної школи, щирий пропагандист національного музичного мистецтва України Можайкіна Н.С. є одним з провідних педагогів і науковців-дослідників цієї фахової галузі в Українській Державі. За плечима мисткині вагомі звершення у багатолітній плідній концертно-творчій діяльності, знакові досягнення на ниві української педагогіки, висококваліфікована підготовка та виховання молодих професійних кадрів, активна музично-просвітницька та громадська робота.
Високий художній рівень і виконавська майстерність, особлива забарвленість, глибока духовна наповненість і краса тембру голосу артистки-вокалістки сприяли найяскравішому втіленню багатогранних різнохарактерних образів ряду найвідоміших класичних і сучасних полотен-перлин української драматургії.
У яскравий творчий період роботи в театрах колишнього СРСР Можайкіна Н.С. веде широку концертно-гастрольну роботу на сценах театрів мм. Владивостока, Комсомольська на Амурі, Південно-Сахалінська, Пермі, Вітебська, Орджонікідзе, Грозного, Тбілісі, Йошкар-Оли та ін.
З 1972 р. відома артистка не тільки продовжує розкривати свій вокальний талант як солістка, а й спираючись на значний виконавський досвід, присвячує себе роботі педагога і розпочинає діяльність у Кіровоградському педагогічному інституті ім. О.С.Пушкіна на посаді викладача постановки голосу. Як справжній фахівець, Можайкіна Н.С. прагнула вдосконалюватися та підвищувати свою кваліфікацію – у 1982 р. вона успішно закінчила аспірантуру й захистила кандидатську дисертацію.
З 1984 р. почався масштабний період педагогічної, науково-дослідної і творчої роботи Можайкіної Н.С. в Національному педагогічному університеті ім. М.П.Драгоманова: 1989-1999 рр. – завідувач, 1999-2009 рр. заступник завідувача кафедри теорії та методики постановки голосу.
Свої обдарування і талант, мистецький хист і досвід Можайкіна Н.С. високопрофесійно демонструє у викладанні фахових практично-теоретичних дисциплін: постановка голосу, методика викладання постановки голосу. Педагог-просвітитель вкладає всю свою душу і серце в роботу із молодими музикантами, передає студентству багатющий досвід і знання.
Переконливими свідченнями такої подвижницької праці стали вагомі здобутки і відзнаки вихованців класу Можайкіної Н.С. на культурно-мистецькій ниві: численні перемоги і вищі лауреатські ступені у знаних музичних форумах, олімпіадах, фестивалях-конкурсах міжнародного і всеукраїнського статусів. Така самовіддана копітка робота із молодими співаками, ініціативність у розробці заходів стимулювання і заохочення студентів до навчальної і творчої діяльності є проявом мудрості, щирого благородства, людяності і добра, завдяки чому мистецькому світові відкрилися нові яскраві таланти. Понад 100 випускників Можайкіної Н.С. сьогодні достойно представляють професійну вокальну школу у різних музично-освітніх закладах, провідних театрах, у національних художніх колективах.
Доробок Можайкіної Н.С. як відомого сучасного педагога-науковця – кандидат педагогічних наук (1983 р.), доцент (1991 р.), професор (2008 р.) нараховує понад 60 надрукованих спеціалізованих праць та публікацій: наукові статті і методичні рекомендації, навчально-методичні посібники і розробки навчальних програм тощо.
Можайкіна Н.С. бере дієву участь у проведенні науково-практичних конференцій, методичних об’єднань України, активно залучає молодих педагогів і студентів кафедри до науково-дослідної роботи. Авторитет досвідченого ерудованого професіонала, який ґрунтовно вивчає і застосовує в практиці найновітніші тенденції музично-освітньої галузі, сприяли залученню Можайкіної Н.С. до складу груп розробників галузевого стандарту вищої освіти напряму «Педагогіка і методика середньої освіти за спеціальністю «Музика», складу експертної групи департаменту МОН України з ліцензування та акредитації спеціальності «Музика» у середніх та вищих навчальних закладах (ІІІ-IV рівнів акредитації).
За особистої участі Можайкіної Н.С. як експерта у період 2000-2006 рр. проведено ліцензування та акредитація спеціальності «Музика» у середніх та вищих навчальних закладах мм. Рівне, Херсон, Хмельницький, Миколаїв, Чернівці. Як музично-громадський подвижник Можайкіна Н.С. уміло поєднує педагогічну і наукову роботу з мистецькою діяльністю, є ініціатором цілої низки нових музичних акцій, концертних програм, втілювачем і розробником концептуальних засад професійних вокальних фестивалів, конкурсів, які проросли глибоким національним корінням, зберігаючи і примножуючи культурні надбання вітчизняного музичного мистецтва, популяризуючи українську культуру в міжнародному музичному просторі.
Нагороди
Професор Можайкіна Н. С. нагороджена медаллю «Ветеран праці», значком «Відмінник народної освіти», почесними грамотами та подяками Міністерства освіти і науки України, ректорату НПУ ім. М. П. Драгоманова.
Професор Можайкіна Н. С. активно займається науковою діяльністю. Вона має понад 60 наукових друкованих праць (статті, методичні рекомендації, програми, посібники). Серед наукових праць Можайкіної Н. С.:
1. Можайкіна Н.С. Виховання дитячого голосу у загальноосвітній школі: методичні рекомендації / Н.С. Можайкіна. – Кіровоград, 1980.
2. Можайкіна Н.С. До питання про пропаганду вокального мистецтва у школі / Н.С. Можайкіна // Збірник наукових праць «Удосконалення змісту, форм і методів естетичного виховання в школі. – К., 1980. – С. 78 – 80.
3. Можайкіна Н.С. Виховання естетичного відношення старшокласників до вокального мистецтва : методичні рекомендації / Н.С. Можайкіна. – Кіровоград, 1982.
4. Можайкіна Н.С. Формування музичного смаку учнівської молоді в процесі вивчення вокальних класичних творів / Н.С. Можайкіна. – М.: Інститут естетичного виховання, 1982.
5. Можайкіна Н.С. Вокальна музика у формуванні художньої культури школярів молодшого віку / Н.С. Можайкіна // Збірних наукових праць: Формування естетичної культури молодших школярів. – Кіровоград, 1982.
6. Можайкіна Н.С. Потреба спілкування з мистецтвом у контексті формування духовних потреб підростаючого покоління / Н.С. Можайкіна // Збірник наукових праць «Формування духовної культури учнівської молоді та школярів в процесі художнього виховання». – М., 1987.
7. Можайкіна Н.С. Музично-естетичне виховання школярів засобами вокального мистецтва / Н.С. Можайкіна // Збірник наукових праць «Удосконалення професійної підготовки вчителя музики в умовах реформи школи. – К., 1988. – С.55 – 60.
8. Можайкіна Н.С. Роль спецкурсу у підготовці майбутнього вчителя музики до педагогічної діяльності / Н.С. Можайкіна // Збірник наукових праць «Естетичне виховання учнівської молоді – завдання, теорія, практика, перспективи». – М., 1988. – С. 69 – 71.
9. Можайкіна Н.С. Структура естетичного відношення до вокальної музики та реалізація його компонентів у практиці загальноосвітньої школи / Н.С. Можайкіна // Наукові записки: Збірник наукових статей Кіровоградського державного педагогічного інституту ім. О.С. Пушкіна. – Кіровоград, 1989.
10. Можайкіна Н.С. Підготовка студентів до естетичного виховання учнів в умовах факультативу / Н.С. Можайкіна // Збірник наукових праць «Педагогічне керівництво музично-творчою діяльністю школярів. – Кіровоград, 1989.
11. Можайкіна Н.С. Міжпредметні зв’язки у класі постановки голосу як засіб удосконалення підготовки майбутніх вчителів / Н.С. Можайкіна // Збірник наукових праць «Шляхи вдосконалення професійно-педагогічної підготовки вчителя в умовах перебудови вищої і середньої школи». – Ніжин, 1990. – С. 92 – 94.
12. Можайкіна Н.С. Українська народна пісня у вихованні співака і слухача / Н.С. Можайкіна // Збірник наукових праць «Народна пісня та впровадження її в учбово-виховний процес в умовах відродження національної культури. – Ніжин, 1991.
13. Можайкіна Н.С. Техніка мовлення у професійній діяльності викладача / Н.С. Можайкіна // Наукові записки: збірник наукових статей Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова. Ювілейний випуск / Укл. П.В.Дмитренко, О.Л.Макаренко. – К.: НПУ, 2000. – Ч.1. – С. 223 – 227.
14. Можайкіна Н.С. Причини розвитку професійних порушень голосу у педагогів / Н.С. Можайкіна // Наукові записки Кіровоградського державного педагогічного університету ім. В.Вінниченка. Вип. 40. Серія: Педагогічні науки. – Кіровоград, 2001. – С. 136 – 139.
15. Можайкіна Н.С. Вокальне мистецтво як засіб естетичного виховання старшокласників / Н.С. Можайкіна // Наукові записки: збірник наукових статей Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова. Вип. №6 / Укл. П.В.Дмитренко, О.Л.Макаренко. – К.: НПУ, 2003. – С. 49 – 53.
16. Можайкіна Н.С. Постановка голосу: програма та методичні рекомендації щодо організації і проведення індивідуальних занять / Н.С. Можайкіна. – К.: НПУ ім. М.П. Драгоманова, 2003. – 32 с.
17. Можайкіна Н.С. Методика викладання вокалу у ВУЗі: програма та методичні рекомендації для студентів магістратури / Н.С. Можайкіна. – К.: НПУ ім. М.П. Драгоманова, 2003. – 48 с.
18. Можайкіна Н.С. Формування естетичного відношення учнівської молоді до вокального мистецтва: навчально-методичний посібник / Надія Семенівна Можайкіна. – Луцьк: СПД Гадяк Жанна Володимирівна, друкарня «Волиньполіграф»™, 2011. – 96 с.
19. Можайкіна Н.С. Теоретико-методичні основи виховання естетичного ставлення учнівської молоді до вокального мистецтва / Н.С. Можайкіна. - Зб. «Мистецька освіта в Європейському соціокультурному просторі ХХІ століття». Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Мукачеве, 2012.
20. Можайкіна Н.С. Принципи підбору вокально-педагогічного репертуару для студентів вищого навчального закладу музично-педагогічного профілю / Н.С. Можайкіна.- Зб. Мистецька освіта в Європейському соціокультурному просторі ХХІ століття». Матеріали ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Мукачеве, 2013.
21. Можайкіна Н.С. Удосконалення фахової підготовки майбутнього вчителя музики в класі постановки голосу / Н.С. Можайкіна. - Мистецька освіта в Україні: проблеми теорії і практики: зб. Тез за матеріалами Всеукраїнської науково-методичної конференції-семінару. 27 – 28 лютого 2014 р. – К.:Вид-во НПУ імені М. П. Драгоманова, 2014. – 164 с.
22. Можайкіна Н.С. Навчально-методичний комплекс з дисципліни «Методика викладання вокалу» для студентів спеціальності «Музична педагогіка та виховання» / Н.С. Можайкіна. – К.: Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, 2013. – 79 с.
23. Можайкіна Н.С. Вокально-педагогічна освіта в Інституті мистецтв: історія та сучасність: науково-історичний довідник / Н.С. Можайкіна. - Видавництво ТОВ "ОСНОВА", 2014. - 80 с.
24. Можайкіна Н.С. Методика викладання вокалу. Хрестоматія: навчальний посібник. - К.: Видавництво Ліра-К, 2016. - 216 с.
http://mybook.biz.ua/?mode=book&id=159755
http://www.irbis-nbuv.gov.ua/cgi-bin/irbis_nbuv/cgiirbis_64.exe?
Ця стаття має кілька недоліків. Будь ласка, допоможіть удосконалити її або обговоріть ці проблеми на сторінці обговорення.
|