Морений дуб

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Морений дуб, морта (фр. marais — болото; англ. bog oak — дуб з болота) — деревина дуба, яка набула темного кольору, твердості та міцності внаслідок мінералізації солями металу в природних умовах боліт, річок та озер протягом сотень років.

В умовах відсутності повітря, дубильні речовини (наприклад танін), що містяться в деревині, вступають в хімічні реакції з солями заліза, які містяться в воді. В результаті деревина дубу змінює свої фізичні властивості — колір, міцність, пористість, твердість тощо. Добувають морений дуб на глибині 6-14 метрів. Кольорова гама різноманітна — від рожевого до чорного кольорів; малюнок річних кілець чіткий і насичений.

Добування морти є дорогим і працемістким процесом, що породжує високу ціну на даний вид деревини. Морта використовується для виготовлення елітних меблів, аксесуарів та люльок

Процес створення[ред. | ред. код]

Болотяна деревина створюється зі стовбурів дерев, що лежать в болотах, і в болотоподібних умовах, таких як озера, дно річок, протягом століть і навіть тисячоліть. Деревина, позбавлена ​​кисню, піддається процесу скам'яніння і мортоутворення.[1]

Потік води і глибина відіграють особливу роль у створенні морти. Потоки пов'язують мінерали і залізо в воді з тканинами в деревині, природним чином фарбуючи деревину в процесі. Цей багатовіковий процес, який часто називають «дозріванням», перетворює деревину з золотисто-коричневої в повністю чорну, збільшуючи її твердість до такого рівня, що її можна вирізати тільки за допомогою спеціальних ріжучих інструментів.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Đenović, Davorin. What is abonos-morta?. Архів оригіналу за 3 грудня 2013. Процитовано 2 грудня 2013.