Музей старожитностей Таврійської вченої архівної комісії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Музей старожитностей Таврійської вченої архівної комісії
Тип музей
Країна  Україна
Розташування м. Сімферополь
Засновано 1887[1]
Фонд 7 тис. од.

Музей старожитностей Таврійської вченої архівної комісії — один з двох дореволюційних музеїв Сімферополя.

Історія[ред. | ред. код]

Почав свою діяльність 1 січня 1889[2] за рішенням Таврійських губернських дворянських зборів. Вирішальну роль у його організації і поповненні колекцій відіграла Таврійська губернська вчена архівна комісія, яка відразу ж по своєму заснуванні (1887) прийняла рішення про утворення в Сімферополі музею старожитностей.

Основу зібрання нового закладу склали колекції археологічних й інших пам'яток Історико-географічного музею Сімферопольської чоловічої гімназії. Значну підтримку музеєві ТВАК надала Імператорська археологічна комісія, за рішенням якої до його фондів надходили знахідки з розкопок навколишніх територій. Важливим джерелом поповнення музею були також закупки коштом вченої комісії, археологічні розкопки переважно античних міст Північного Причорномор'я: Неаполя Скіфського, Херсонеса Таврійського, Пантікапея, пожертви від приватних осіб. Найбільший внесок зробив голова комісії О. Стевен, за ініціативою якого музею було виділено приміщення в будинку губернських дворянських зборів.

Наприкінці 1889 в ньому зберігалися 965 предметів (за іншими даними — понад 1500). До завдання музею входило також збирання предметів старовини, давніх рукописів і документів, письмових свідчень про історію та пам'ятки краю. Першим його хранителем був місцевий краєзнавець А. Кашпар.

1897 було відкрито відділення Музею старожитностей ТВАК у Бахчисараї, де експонувалися переважно етногр. пам'ятки кримськотатар. населення. 1921 зібрання музею ТВАК, що на той час налічувало близько 7 тис. пам'яток, було передано до новоутвореного Центрального музею Тавриди.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. История музея. Архів оригіналу за 15 лютого 2022. Процитовано 7 вересня 2021.
  2. за іншими даними ще в 1887

Джерела та література[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Отчёт о деятельности Таврической Ученой Архивной Комиссии за 1887–1888 гг. "Известия Таврической ученой архивной комиссии" (Симферополь), 1889, № 7
  • Краткий очерк деятельности Таврической Ученой Архивной Комиссии и Таврического Общества Истории, Археологии и Этнографии за 1887–1927. "Известия Таврического общества истории, археологии и этнографии" (Симферополь), 1928, т. 2. Непомнящий А.А. Музейное дело в Крыму и его старатели (XIX – начало ХХ века). Симферополь, 2000.