Муспель

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Муспель (др.-ісл. Muspell; етимологія незрозуміла) — ймовірно ім'я міфологічної істоти германо-скандинавської міфології[1]. Муспельхейм — вогнена країна, яка існувала ще до початку створення. У «Пророцтві Вьольви» («Старша Едда») згадується про «людей Муспеля», що під час есхатологічної битви з богами (Рагнарьок) припливуть на човні, яким правитиме бог Локі[2].
В «Молодшій Едді» «сини Муспеля» в час Рагнарьоку скачуть по райдужному мосту Біврьост, та міст під ними провалюється. Їх коні перепливуть великі річки та помчаться далі. «Добрий міст Біврьост, та нічого не встоїть у цьому світі, коли підуть війною сини Муспеля»[3]. Сноррі Стурлусон пов'язує з Муспелем (можливо, ототожнює з ним) вогненного велетня Сурта[1]. Проте у «Пророцтві Вьольви» згадується, що Сурт їде з півдня, тоді як «діти Муспеля» прибувають зі сходу[2].
В німецьких ранньосередньовічних християнських поемах («Муспілі», «Хеліанд») термін «Муспель» (древньоверхньонім. muspilli) вживається у значенні кінця світу та страшного суду[1].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в Мифы народов мира. Энциклопедия: в 2-х т. /Гл. ред. С. А. Токарев. — М. : НИ «Большая Российская энциклопедия», 1997. — Т. 2. — С. 183.
  2. а б Старшая Эдда. Древнеисландские песни о богах и героях / Перевод А. И. Корсуна. Редакция, вступительная статья и комментарии М. И. Стеблин-Каменского. Репринтное воспроизведение издания 1963 года. — СПб. : Наука, 2006. — С. 14.
  3. Младшая Эдда. Отв. ред. М. И. Стеблин-Каменский. Репринтное воспроизведение издания 1970 года. — СПб. : Наука, 2006. — С. 20.