Сноррі Стурлусон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сноррі Стурлусон
ісл. Snorri Sturluson
Snorre-sturlasson.jpg
«Сноррі Стурлусон», 1890-ті
Народився 1178
Гвамм, Ісландія
Помер 23 вересня 1241(1241-09-23)
Рейкгольт, Ісландія
умисне вбивство
Громадянство Ісландія
Діяльність поет, історіограф, політик
Заголовок цієї статті — ісландське особисте ім'я. Стурлусон — це по батькові, а Сноррі — ім'я.

Сноррі Стурлусон (ісл. Snorri Sturluson, *1178 — †23 вересня 1241) — ісландський політик, поет-скальд, історіограф.

Сноррі був двічі законопромовцем в Ісландському парламенті, Альтингу. Він був автором «Молодшої Едди» («Прозової Едди»), яка складається з «Обдурення Гілфі» («Gylfaginning»), оповідання Скандинавської міфології; «Skáldskaparmál», книги поетичної мови, і списку форм віршів — «Háttatal». Він був також автором історії норвезьких королів «Земне коло» («Heimskringla»), яка починається в сазі «Ynglinga» з легендарної історії і доходить до ранньо-середньовічної скандінавської історії. Джерелом для останньої послужила праця Саймундра Мудрого.

Як історик і міфограф, Сноррі визначився запропонувавши в «Молодшій Едді» теорію, що міфологічні боги починають як людські військові лідери і королі, чиї місця поховань розвивають культи (Евгемеризм). Оскільки люди призивають мертвих військових лідерів, коли вони йдуть до битви, або мертвого короля, коли вони зустрічаються з труднощами у племені, вони починають шанувати цю постать. Врешті-решт, король або воїн пам'ятається тільки як бог. Він також припускав, що, оскільки племена перемагають інші, вони пояснюють свою перемогу, стверджуючи, що їхні власні боги вступили в бій з богами інших.

Сноррі був вихований Йоном Лофтсоном (Jón Loftsson) в Одді. Його одруження зробило його багатим чоловіком, і 1206 року він оселився в селищі Рейкгольт (Reykholt). Залишки його ферми, зокрема його зовнішня гаряча ванна (Snorralaug), збереглися до деякої міри. Він швидко став відомим як поет, але був також успішним правником, і від 1215 став законопромовцем, або президентом ісландських законодавчих зборів і верховного суду.

Влітку 1218 Сноррі приплив з Ісландії до Норвегії за королівським запрошенням. Там він познайомився з королем Гоконом IV, відвідував ярла Скуле Бордсона протягом зими, а влітку 1219-го зустрів його шведського колегу, законопромовця Ескіла Маґнусона (Eskil Magnusson) з дружиною в місті Скарі. Вони були пов'язани з королівським сімейством і надали істотну допомогу Сноррі в історії Швеції.

Сноррі був втягнутим у невдале повстання ярла Скулі проти Гокона IV, короля Норвегії, яке привело до вбивства Сноррі в його власному будинку в Рейкхольті агентом короля.

Небожем Сноррі був Стурла Тордарсон.

Твори[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • S. Nordal. Snorri Sturluson. Reykjavik, 1920
  • F. Paasche. Snorre Sturlason og Sturlungerne. Kristiania, 1922.
  • М. И. Стеблин-Каменский. Мир саги. Ленинград, 1972.