Надія (алмаз)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Hope Diamond.jpg

«Хоуп» — найвідоміший кольоровий діамант, вагою 45,52 карат. Синій діамант.

Знайдений у Індії, звідки до Європи його привіз Жан-Батист Таверньє у 1642 році.

Історія і легенди про алмаз «Хоуп»[ред. | ред. код]

З алмазом «Хоуп» пов'язано легенд більше, ніж з яким-небудь іншим каменем у світі. Крім величини і незвичайного насичено-синього кольору він може «похвалитися» таємниче-містичним статусом «проклятого каменя». Існувало повір'я, неначе всякого, хто заволодіє коштовністю, буде переслідувати зла доля і осягне в результаті таємнича смерть. Це знайшло своє підтвердження лише одного разу — доказом тому доля Евелін Уолш Маклін, — останньої приватної володарки каменя, ексцентричної і незвичайно багатої.

"Хоуп" — великий алмаз рідкісного сапфіро-синього кольору. Знайдений в околицях Голконди (Індія) і незабаром став власністю французького купця і мандрівника Жана Батисту Таверньє, який і продав його Людовіку XIV в 1669 році. Щоб додати коштовності блиску чотири роки після цього камінь огранили в формі серця, отримавши діамант вагою в 69 карат (а ще пізніше додали йому традиційну форму «подушечки»).

Синій «Алмаз Корони» (саме таку назву отримав цей камінь) був успадкований правнуком і наступником Короля-Сонця, Людовіком XV, який наказав виготувати для нього розкішну оправу (відому нині як «Золоте Руно»). Оскільки Людовік XIV правив і в XVII ст., і навіть на початку XVIII, а Людовік XV міг похвастатися і розкішшю двора, і довгим періодом правління, знамените «прокляття» ніяким чином себе не виявило.

У 1792 році коштовності французької королівської сім'ї були викрадені і зникли. Можливо, діамант перекочував до двору іспанського монарха, — на картині Гойї, написаній в 1799 році (портрет іспанської королівської сім'ї), серед коштовності королеви Луїзи ясно видний великий камінь синього кольору. Але, як би там не було, прекрасний синій діамант і першої чверті XIX ст. з'являється в Лондоні. Приблизно шлях його лежав через Амстердам (де, швидше усього, він і набув за допомогою огранки свою нинішню форму і розмір — 45,52 карати). Тут відбувається щось зловісне: легенда свідчить, що син огранщика викрав коштовність, а потім покінчив з собою, сам же майстер помер від горя. Правда, документів, підтверджуючих правдивість цієї історії, так і не знайдено, відповідно не дійшли до нас і імена «жертв діаманта». Але достовірно відомо, що камінь був куплений в Лондоні приблизно в 1830 році або трохи раніше. Його новим власником став член сімейства відомих банкірів, аматор і колекціонер діамантів незвичайних забарвлень Генрі Пилип Хоуп. Саме йому діамант зобов'язаний своїм теперішнім ім'ям: «Хоуп» — надія (англ.). Деякий час камінь передавався по спадщині в цьому сімействі, поки не попав в руки лорда Генрі Френсиса Хоупа, марнотратника життя. Лорд Хоуп мав намір продати коштовність, щоб сплатити численні картярські борги. Потім пішов довгий судовий процес між лордом Хоупом і іншими членами сім'ї, і в 1901 році він отримав дозвіл на продаж коштовності.

Можливо, на самому початку XX століття камінь якийсь час зберігався в скарбниці турецького султана. У 1909 році торговець коштовності по прізвищу Розенау придбав камінь, який згодом був проданий П'єру Картьє, одному з власників найвідомішої паризької ювелірної фірми. Є припущення, що саме П'єр Картьє вигадав цю страшну історію з «прокляттям», що тяжіє над каменем.

Евелін Уолш Маклін, відома світська пані з Вашингтона, що незабаром купила коштовність, спочатку не дуже зацікавилася каменем, уперше побачивши його в 1910 році. Правда, вона повідомила Картьє, що речі, які приносять власникам одне нещастя, з нею поводяться абсолютно протилежним чином. П'єр Картьє наполягав на купівлі. І ось в тому ж році, вмістивши діамант в центр розкішного кольє, ювелір знову відвідує місіс Маклін і умовляє її взяти коштовність напрокат, щоб блиснути «у світі». Трюк вдався — купівля відбулася.

Нова володарка віднесла діамант в церкву, де священик освятив кольє, і лише потім наділа прикрасу, після чого практично не знімала її. Кажуть, що одного разу, коли їй була потрібна хірургічна операція, лікареві довелося вжити все своє красномовство, щоб благати мадам зняти коштовний камінь. Відчайдушно екстравагантна леді частенько носила всі свої коштовності одночасно — особливо під час всякого роду розважальних заходів, які в її житті траплялися часто. У ті рідкі моменти, коли діамант «Надія» не прикрашав її груди, він зберігався за задньою панеллю настільного радіоприймача. Говорили також, що місіс Маклін надівала його на шию своєму красеневі датському догу по кличці Майк і навіть давала грати своєму маляткові-сину Джоку — «зубки поточити».

Володарку діаманта місіс Маклін переслідували нещастя. Її шлюб з чоловіком-п'яницею закінчився розлученням, а пізніше її чоловік помер в психіатричній лікарні. Брат передчасно помер, а незабаром її старший син, дев'яти років від роду, був насмерть задавлений автомобілем. Останнім ударом для місіс Маклін була смерть єдиної дочки у віці двадцяти п'яти років від передозування якихсь ліків — трапилося це в 1946 році. Ця трагедія підкосила багатостраждальну місіс Маклін, і вона померла рік опісля від запалення легень у віці шістдесяти років. А її внучка, Евелін Маклін, померла в двадцять п'ять років, в 1967 році. Всі коштовності місіс Маклін заповідала внукам, але незабаром довелося їх продати, щоб сплатити борги. У 1949 році ювелір Гаррі Уїнстон купив всі прикраси місіс Маклін. Він якийсь час виставляв «Надію» на загальний огляд, збираючи, таким чином, гроші на добродійність, а в 1958 році віддав камінь, за яким міцно закріпилася слава «Проклятого», в Смітсонівський інститут.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]