Новаківська Стефанія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Стефанія Новаківська
Народження невідомо
Смерть невідомо
Приналежність USS kokarda.svg УСС
Organization of Ukrainian Nationalists-M.svg ОУН
Партія Організація українських націоналістів
Командування засновниця УВО та ОУН на Закарпатті
Війни / битви Перша світова війна

Новаківська Стефанія (* ? — † ?) — засновниця першого осередку УВО та ОУН на Закарпатті. Дружина українського політичного діяча Михайла Новаківського.

Життєпис[ред. | ред. код]

Служила санітаркою у легіоні УСС. Нагороджена срібною медаллю Червоного Хреста.[1]

Разом із чоловіком проживала на Закарпатті. Викладала в Ужгородській учительській семінарії. Наприкінці 1929 зробила спробу створити Організацію Українських Націоналістів на Закарпатті. Ця організація не була самостійною краєвою структурою, а філією галицького УВО, із загальним керівництвом зі Львова.

Організація замаху на лідера москвофілів[ред. | ред. код]

На знак протесту проти антиукраїнської діяльності москвофілів, яких підтримувала влада Чехословаччини, Стефанія Новаківська доручила учню Ужгородської учительської семінарії Федору Тацинцю здійснити замах на чільного представника москвофільства Євменія Сабова.

1 червня 1930 року Федір Тацинець вистрілив у лідера москвофілів під час проведення «Дня Русской Культури» в Ужгороді, але схибив і не завдав Євгенію Сабову жодної шкоди. Поліція його одразу заарештувала.

Разом із Тацинцем чеська поліція заарештувала й співучасників замаху — студентів Миколу Байду, Володимира Федорчука і Стефанію Новаківську. Суд відбувся у листопаді 1930 року і засудив Стефанію Новаківську до 5 років ув'язнення, оскільки вона взяла на себе всю провину за організацію та проведення замаху.

Подальша доля невідома.

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Мірчук Петро. Нарис історії ОУН 1920–1939 роки. — К.: Українська Видавнича Спілка, 2007. — 1008 с. — ISBN 966-410-001-3

Посилання[ред. | ред. код]