Нормальні алгоритми

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Нормальні алгорифми)
Перейти до: навігація, пошук

Нормальні алгоритми Маркова (нормальна алгорифми) — формалізація поняття алгоритму, що являє собою систему послідовних застосувань підстановок до слів певного алфавіту, введена математиком А. А. Марковим у 1956-му році. Доведено що нормальні алгоритми повні за Тюрингом, тобто можуть описувати всі алгоритми що можуть виконуватись будь-яким комп'ютером.

Визначення нормального алгоритму[ред.ред. код]

Будь-який нормальний алгоритм визначається вказанням алфавіту, в якому він діє, та схеми нормального алгоритму. Алфавітом нормального алгоритму може бути довільний скінченний алфавіт A.

Схемою нормального алгориму називають список формул підстановок цього алгоритму. Формулами підстановок в алфавіті A називаються вирази подібні pq (проста пістановка) або p →• q (заключна підстановка), де p та q — деякі слова в алфавіті A, які називаються лівою та правою частинами формули відповідно (вважається, що алфавіт A не містить символів → та →•).

Принцип дії[ред.ред. код]

Застосування нормального алгоритму до слова s полягає в такому.

 • В заданому списку формул підстановок знаходять першу формулу, ліва частина якої входить до слова s. Знаходять перше входження цієї частини в слові s і замість цього входження підставляють праву частину формули. Це дасть нове слово s1.
 • З отриманим словом s1 повторюють попередній крок.

Цей процес може обірватись сам собою на деякому слові, в яке не входить ліва частина жодної з формул алгоритму. Крім того, постулють, що описаний вище процес зупиняється, коли до чергового слова застосувати одну із заключних формул підстановки, тобто, формул виду p →• q. Якщо процес закінчується, то отримане останнє слово є результатом застосування алгоритму до слова s.

Приклад роботи[ред.ред. код]

Як приклад схеми нормального алгоритму можна навести наступну схему в алфавіті з п'яти літер |*abc:

При застосуванні алгоритму з наведеною вище схемою до слова будуть отримуватись слова:

 1. ,
 2. ,
 3. ,
 4. ,
 5. ,
 6. ,
 7. ,
 8. ,
 9. ,
 10. ,
 11. .

Результатом застосування буде слово .

Можливості нормальних алгоритмів[ред.ред. код]

Доведено, що відносно виконуваних перетворень, нормальні алгоритми збігаються з іншими класами алгоритмів, введених для уточнення інтуїтивного поняття алгоритму, наприклад, з машинами Тюринга.

Аналог тези Чорча для нормальних алгорифмів є такий принцип нормалізації А. А. Маркова: будь-який алгорифм в алфавіті A достатньо еквівалентний відносно A деякому нормальному алгорифма над A.

Визначення алгоритмів у нормальному вигляді дуже схоже на числення, і це є дуже корисним у випадках, коли поняття числення в досліджуваному розділі математики або кібернетики широко застосовують, як, приміром, в математичній логіці або в математичній лінгвістиці.

Використовуючи поняття нормального алгоритма, Марков та інші дослідники довели нерозв'язність цілого набору алгоритмічних проблем.


Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]