Нікій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Нікій
Nicias, p 105 (World's Famous Orations Vol 1).jpg
Народився 5 століття до н. е.
Афіни, Стародавні Афіни
Помер 413 до н. е.
Сиракуза, Libero consorzio comunale di Siracusa[d], Сицилія, Італія
Громадянство
(підданство)
Стародавні Афіни
Діяльність політик, військовослужбовець
Учасник Пелопоннеська війна
Посада Стратег
Військове звання Стратег
Брати, сестри  • Eucrates[d]
Діти Niceratus[d]

Нікій (близько 469 до н. е., Аттика — 413 до н. е., Сіракузи) — афінський державний діяч, стратег, багатий рабовласник.[1]

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив зі знатного та заможного афінського роду. Син Нікерата. Уславився як політик та військовик ще в період урядування Перикла. Після смерті Перикла очолив помірно-демократичну течію, яка виступала за припинення Пелопоннесской війни. Його славі військовика зашкодило те, що Клеона, за його ж пропозицією, було призначено керівником походу проти Сфактерії і, всупереч сподіванням, він провів його успішно у 425 році до н. е.

Ім'ям Нікія названо мир, укладений між Делосським та Пелопоннеським союзами у 421 до н. е.

Як стратег керував успішними військовими операціями в 427—421 рр. (проти о. Міноя — 427 рік до н. е., Мегари, Мелосу 426 рік до н. е., Беотії, Коринфу, Кифери та на Халкідікі). У 415 до н. е. після поновлення війни за рішенням народних зборів Нікій очолив військову експедицію Афін у Сицилію, що завершилася восени 413 до н. е. розгромом афінської армії та флоту. Самого Нікія було взято у полон біля Асінара у вересні 413 року до н. е. та страчено сиракузцями.

Примітки[ред. | ред. код]