Ніч у Лісабоні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Ніч у Лісабоні»
Автор Еріх Марія Ремарк
Назва мовою оригіналу Die Nacht von Lissabon
Мова німецька
Тема Друга світова війна
Жанр роман
Місце Німеччина
Видавництво Harcourtd
Видано 1962
Видано українською 1963
Перекладач(і) Микола Дятленко та Аркадій Плют (1963)

«Ніч у Лісабоні» (нім. Die Nacht von Lissabon) — роман Еріха Марія Ремарка. У 1961 році публікувався в журналі «Welt am Sonntag». Окреме видання вийшло у 1962 році[1].

Сюжет[ред. | ред. код]

«Ніч у Лісабоні» написана від імені героя-оповідача, супутницю якого звуть Рут. Рятуючись від нацистів, оповідач разом з Рут опиняється в Лісабоні, де безуспішно намагається роздобути грошей на фальшиві американські візи та квитки на пароплав до США — останню надію біженців. В одну з ночей 1942 року він зустрічає на набережній незнайомця, який готовий подарувати йому два квитки на пароплав, але за однієї умови: герой роману має пробути всю ніч з незнайомцем і вислухати його оповідь. Розповідь незнайомця постає повною драматизму історією життя людини, в якій переплітаються його особиста трагедія і трагедія Європи, розчавленої нацизмом.

Екранізації[ред. | ред. код]

Зв'язок з іншими роботами[ред. | ред. код]

Книга входить до так званої «емігрантської трилогії» Ремарка, до якої входять «Возлюби ближнього свого» (1939), «Тріумфальна арка» (1945) та «Ніч у Лісабоні» (1962)."[3] Подібно до Ремаркових романів «Возлюби ближнього свого» та «Тріумфальна арка», сюжет «Ночі у Лісабоні» обертається навколо життя людей без громадянства.

Супутницю героя-оповідача роману звати Рут, так само як і кохану героя іншого «емігрантського» роману Ремарка «Полюби ближнього свого», Людвіга Керна.[4]

Переклади українською[ред. | ред. код]

Хронологічний список українських перекладів творів Еріха Марії Ремарка.[5]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Erich Maria Remarque Short Biography by Date - Erich Maria Remarque-Friedenszentrum, Osnabrück (англ.)
  2. Die Nacht von Lissabon на IMDb (англ.)
  3. Tims, Hilton (2013). The Last Romantic: A Life of Eric Maria Remarque. Little, Brown. ISBN 978-1-472-11335-1.  (англ.)
  4. Wagner, Hans (1991). Understanding Erich Maria Remarque. Columbia, SC: University of South Carolina Press. ISBN 0-87249-740-2.  (англ.)
  5. Ukrainisch – Ukrainian - Erich Maria Remarque-Friedenszentrum
  6. О. І. Микитенко, Г.І. Гамалій. "Всесвіт" у XX сторіччі: бібліографічний покажчик змісту українського журналу іноземної літератури за 1925 - 2000 рр. Київ: Видавничий дім "Всесвіт", 2004. 712 стор.

Посилання[ред. | ред. код]