Обгінна муфта
Обгінна муфта — муфта вільного ходу, пристрій для сполучення двох співвісних валів або вала з вільно посадженою на ньому деталлю, що передає обертальний рух і крутний момент тільки в одному напрямку. Обгінна муфта вимикається при перевищенні кутової швидкості веденої ланки відносно ведучої, забезпечуючи вільне обертання веденої ланки.
Розрізняють обгінні муфти таких конструкцій:
- муфти зачеплення: храпові та кулачкові;
- муфти тертя (фрикційні): з круглими циліндричними і ексцентричними роликами та із самозатяжними витими пружинами.
Переважне використання мають фрикційні обгінні муфти з роликами, оскільки у них майже повністю відсутній вільний хід і вони працюють безшумно.
В обгінних муфтах переважно використовують стандартні ролики із роликопідшипників, а корпусні елементи виготовляють із сталей ШХ15, 20Х (твердість близько 60 HRC після цементації та гартування робочих поверхонь).
Обгінні муфти використовуються для усунення зворотної передачі руху по кінематичному ланцюгу (наприклад, від ведучого колеса велосипеда до педалей); перетворення коливного руху в обертальний (наприклад, в імпульсних безступінчатих передачах); надання тихохідному валу швидкого обертання того ж напрямку (наприклад, у механізмах швидких переміщень металорізальних верстатів); усунення прискореного обертання валу (наприклад, в стартерах двигунів внутрішнього згорання для запобігання руйнування деталей стартера запущеним двигуном) і т.п.
У 1869 році патент US88238[1] був отриманий Вільямом Ван Анденом (William Van Anden). У ньому описано удосконалення велосипеда з храповою обгінною муфтою у передньому колесі.
У 1895 році Хармон Д. Мойсей (Harmon D. Moise) подав заявку на патент US533912 [2] велосипедного ланцюгового приводу з обгінною муфтою з циліндричними роликами у задньому колесі.
У 1897 році Ernst Sachs виготовляє і продає вузли з обгінними муфтами.
- ↑ http://v3.espacenet.com/origdoc?DB=EPODOC&IDX=US88238&F=0&QPN=US88238
- ↑ http://v3.espacenet.com/origdoc?DB=EPODOC&IDX=US533912&F=0&QPN=US533912
- ГОСТ 12935-76 Муфты обгонные сельскохозяйственных машин. Технические условия.
- Павлище В. Т. Основи конструювання та розрахунок деталей машин: Підручник. — Афіша. — С. 560. — ISBN 966-8013-58-1.
- Бучинський М. Я., Горик О. В., Чернявський А. М., Яхін С. В. ОСНОВИ ТВОРЕННЯ МАШИН / [За редакцією О. В. Горика, доктора технічних наук, професора, заслуженого працівника народної освіти України]. — Харків : Вид-во «НТМТ», 2017. — 448 с. : 52 іл. ISBN 978-966-2989-39-7