Обгінна муфта

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Храпова обгінна муфта
Обгінна муфта велосипеда з циліндричними роликами

Обгінна муфта  — муфта вільного ходу, пристрій для сполучення двох співвісних валів або вала з вільно посадженою на ньому деталлю, що передає обертальний рух і крутний момент тільки в одному напрямку. Обгінна муфта вимикається при перевищенні кутової швидкості веденої ланки відносно ведучої, забезпечуючи вільне обертання веденої ланки.

Класифікація

[ред. | ред. код]

Розрізняють обгінні муфти таких конструкцій:

  • муфти зачеплення: храпові та кулачкові;
  • муфти тертя (фрикційні): з круглими циліндричними і ексцентричними роликами та із самозатяжними витими пружинами.

Переважне використання мають фрикційні обгінні муфти з роликами, оскільки у них майже повністю відсутній вільний хід і вони працюють безшумно.

В обгінних муфтах переважно використовують стандартні ролики із роликопідшипників, а корпусні елементи виготовляють із сталей ШХ15, 20Х (твердість близько 60 HRC після цементації та гартування робочих поверхонь).

Застосування обгінних муфт

[ред. | ред. код]

Обгінні муфти використовуються для усунення зворотної передачі руху по кінематичному ланцюгу (наприклад, від ведучого колеса велосипеда до педалей); перетворення коливного руху в обертальний (наприклад, в імпульсних безступінчатих передачах); надання тихохідному валу швидкого обертання того ж напрямку (наприклад, у механізмах швидких переміщень металорізальних верстатів); усунення прискореного обертання валу (наприклад, в стартерах двигунів внутрішнього згорання для запобігання руйнування деталей стартера запущеним двигуном) і т.п.

Історія обгінних муфт

[ред. | ред. код]

У 1869 році патент US88238[1] був отриманий Вільямом Ван Анденом (William Van Anden). У ньому описано удосконалення велосипеда з храповою обгінною муфтою у передньому колесі.

У 1895 році Хармон Д. Мойсей (Harmon D. Moise) подав заявку на патент US533912 [2] велосипедного ланцюгового приводу з обгінною муфтою з циліндричними роликами у задньому колесі.

У 1897 році Ernst Sachs виготовляє і продає вузли з обгінними муфтами.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. http://v3.espacenet.com/origdoc?DB=EPODOC&IDX=US88238&F=0&QPN=US88238
  2. http://v3.espacenet.com/origdoc?DB=EPODOC&IDX=US533912&F=0&QPN=US533912

Див. також

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]
  • ГОСТ 12935-76 Муфты обгонные сельскохозяйственных машин. Технические условия.
  • Павлище В. Т. Основи конструювання та розрахунок деталей машин: Підручник. — Афіша. — С. 560. — ISBN 966-8013-58-1.
  • Бучинський М. Я., Горик О. В., Чернявський А. М., Яхін С. В. ОСНОВИ ТВОРЕННЯ МАШИН / [За редакцією О. В. Горика, доктора технічних наук, професора, заслуженого працівника народної освіти України]. — Харків : Вид-во «НТМТ», 2017. — 448 с. : 52 іл. ISBN 978-966-2989-39-7