Обломов

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Обломов
рос. Обломов
Обломов.jpg
Жанр соціально-психологічний роман
Автор Іван Олександрович Гончаров
Мова Русский
Написано 1847-1859
Опубліковано 1859
Попередній твір Звичайна історія[d]
Наступний твір The Precipiced

CMNS: Цей твір у Вікісховищі
S:  Цей твір у  Вікіджерелах

«Обломов» — роман, написаний російським письменником Іваном Олександровичем Гончаровим в період з 1847 по 1859 рік. Вперше був опублікований в 1859 році. Роман входить в трилогію з творами «Звичайна історія» і «Обрив», будучи її другою частиною.

Історія створення[ред. | ред. код]

Роман був задуманий в 1847 році і писався протягом 12 років. У 1849 році в альманасі «Літературний збірник з ілюстраціями» при «Современнике» була опублікована глава «Сон Обломова» як самостійний твір.

Робота над романом йшла повільно, наприкінці 1840-х років Гончаров писав видавцеві Андрію Краєвського:

«Прочитавши уважно написане, я побачив, що все це до крайності пішло, що я не так взявся за предмет, що одне треба змінити, інше випустити <…> У мене річ виробляється в голові повільно і важко».

Повністю роман «Обломов» був вперше опублікований тільки в 1859 році в перших чотирьох номерах журналу «Вітчизняні записки». Початок роботи над романом відноситься до більш раннього періоду. У 1849 році була опублікована одна з центральних глав «Обломова» — «Сон Обломова», яку сам автор назвав «увертюрою всього роману». Автор задається питанням: що ж таке «обломовщина» — «золоте століття» або загибель, застій? У «Сні …» переважають мотиви статичності і нерухомості, застою, але при цьому відчувається і симпатія автора, добродушний гумор, а не тільки сатиричний заперечення.

Як пізніше стверджував Гончаров, в 1849 році готовий був план роману «Обломов» і закінчений чорновий варіант першої його частини. «Незабаром, — писав Гончаров, — після надрукування в 1847 році в» Современнике "" Звичайної історії «- у мене вже в розумі був готовий план» Обломова "". Влітку 1849 року, коли був готовий «Сон Обломова», Гончаров здійснив поїздку на батьківщину, до Симбірська, побут якого зберігав відбиток патріархальної старовини. У цьому невеликому містечку письменник побачив чимало прикладів того «сну», яким спали мешканці вигаданої ним Обломовки.

Робота над романом була перервана у зв'язку з навколосвітніх подорожжю Гончарова на фрегаті «Паллада». Лише влітку 1857 року, після виходу з друку подорожніх нарисів «Фрегат» Паллада "", Гончаров продовжив роботу над «Обломова». Влітку 1857 року поїхав на курорт Мариенбад, де протягом декількох тижнів закінчив три частини роману. У серпні того ж року Гончаров почав працювати і над останньою, четвертою, частиною роману, заключні глави якої були написані в 1858 році.

Однак, готуючи роман до друку, Гончаров в 1858 році заново переписав «Обломова», доповнивши його новими сценами, і справив деякі скорочення. Завершивши роботу над романом, Гончаров сказав: «Я писав своє життя і те, що до неї приростала».

Гончаров зізнавався, що на задумі «Обломова» позначився вплив ідей Бєлінського. Найважливішим обставиною, що вплинув на задум твору, вважається виступ Бєлінського з приводу першого роману Гончарова — «Звичайна історія». В образі Обломова присутні також автобіографічні риси. За власним визнанням Гончарова, він і сам був сибаритом, любив безтурботний спокій, що породжує творчість.

Опублікований в 1859 році роман був зустрінутий як найважливіше суспільна подія. Газета «Правда» в статті, присвяченій 125-ій річниці з дня народження Гончарова, писала: "" Обломов «з'явився в епоху суспільного збудження, за кілька років до селянської реформи, і був сприйнятий як заклик до боротьби проти відсталості і застою». Відразу ж після виходу в світ роман став предметом обговорення в критиці і серед письменників.

Сюжет[ред. | ред. код]

Роман розповідає про життя поміщика Іллі Ілліча Обломова. Ілля Ілліч разом зі своїм слугою, Захаром, живе в Петербурзі, на Гороховій вулиці, навіть не піднімаючись з дивана. Він не займається ніякою діяльністю, не виходить у світ; лише віддається думкам про те, як треба жити, і мріям про затишну безтурботного життя в рідному маєтку Обломовка. Ніякі біди (занепад господарства, загрози виселення з квартири) не можуть зрушити його з місця.

Його друг дитинства, Андрій Штольц з зросійщених німців, повна протилежність млявого мрійливому Іллі, змушує героя на якийсь час прокинутися і зануритися в життя. Обломов закохується в талановиту і прогресивно мислячу Ольгу Іллінську і згодом, після довгих роздумів і відступів, робить їй пропозицію.

Однак, піддавшись інтригам підлого Тарантьева, Обломов переїжджає в найняту йому квартиру на Виборгську сторону (в той час далека сільська околиця міста), потрапляючи в будинок Агафії Матвіївни Пшеніциной. Поступово все господарство Іллі Ілліча переходить в руки Пшеніциной, а сам він остаточно згасає в бездіяльності і безвольності. По Петербургу ходять чутки про швидке весілля Обломова і Іллінської, але, дізнавшись про це, сам Ілля Ілліч жахається: нічого ще, на його думку, не вирішене. До нього в будинок приходить Іллінська і переконується, що ніщо вже не пробудить Обломова від повільного занурення в остаточний «сон», і їхні стосунки припиняються. У той же час справи Обломова прибирає до рук брат Пшеніциной, Іван Мухояров (на відміну від сестри, чоловік безчесний і жорстокий), який заплутує Іллю Ілліча в своїх махінаціях. Добродушна Агафія Матвіївна лагодить халат Обломова, який, здавалося б, полагодити вже нікому не під силу. В засмучених почуттях, Ілля Ілліч захворює гарячкою. Від того, щоб йому не стати повністю обібраною жертвою шахрайства, його рятує кращий друг Штольц.

Через рік Пшеніцина закохується в Іллю Ілліча. Згодом у них з'являється син Андрій, названий на честь Штольца. У той же час Іллінська, яка розчарувалася в першому коханні, виходить заміж за Штольца; він же, через деякий час, відвідує Обломова. Хворий і рано розбитий інсультом через малорухливий спосіб життя, передчуваючи швидку смерть, Ілля Ілліч просить свого друга не залишати його сина. Через два роки Обломов тихо і непомітно помирає уві сні. Його сина випросили на виховання Андрій і Ольга Штольц. Пшеніцина зосередила всі свої почуття на сина. А вірний слуга Захар — старий, який пережив свого молодого господаря, — з горя запив і почав просити милостиню.

Дійові особи та деякі цитати[ред. | ред. код]

Головні герої[ред. | ред. код]

 • Ілля Ілліч Обломов — поміщик, дворянин, що живе в Петербурзі. Веде ледачий спосіб життя, нічим не займаючись, крім роздумів і мрій в ліжку і поїдання жирної їжі. Тому, перебуваючи в ще досить молодому віці (30-33 роки), має сите, заплило тіло і хворобливий вигляд. Незважаючи на все це, Ілля далеко не дурний. Його ім'я та по батькові — натяк на одноманітність його способу життя.

Життя є поезія.

Кого не любиш, хто не добрий, з тим не обмакнёшь хліба в сільничку.

Все знаю, все розумію — але сили і волі немає.

Важко бути розумним і щирим у свій час, особливо в почутті.

Пристрасть треба обмежити: задушити і втопити в одруженні.

 • Захар Трохимович — слуга Обломова, вірний йому ще з дитинства. Незграбний, краде по дрібницях, але неймовірно відданий своєму панові.
 • Штольц, Андрій Іванович — друг дитинства Обломова, найбільш близька людина для нього; наполовину німець, практичний і діяльний. Повна протилежність Іллі. Практичність Штольца настільки велика, що він прораховує кожну свою дію, аж до рухів, але Штольц не є духовним (високоморальним) людиною.

Це не життя, це якась … обломовщина (ч.2, гл.4).

Праця — образ, зміст, стихія і мета життя. По крайней мере, моєї.

 • Тарантьев, Михей Андрійович — знайомий Обломова, шахраюватий і хитрий.
 • Іллінська, Ольга Сергіївна — дворянка; кохана Обломова протягом деякого часу, потім дружина Штольца.
 • Онися — дружина Захара.
 • Пшеніцина, Агафія Матвіївна — господиня квартири, в яку переїхав жити Обломов, потім стала його дружиною.
 • Мухояров, Іван Матвійович — брат Пшеніциной, чиновник.

Герої другого плану[ред. | ред. код]

 • Волков — гість в квартирі Обломова. Живе світським життям.
 • Судьбинский — гість. Чиновник, начальник відділення.
 • Пєнкін — гість. Письменник і публіцист.
 • Алексєєв, Іван Олексійович — гість в квартирі Oбломова, «безликий натяк на людську масу».
 • Марія Михайлівна — тітка Ольги Іллінської.
 • Сонечка — подруга Ольги Іллінської.
 • Барон фон Лангваген — один Іллінський.
 • Андрій — син Обломова і Пшеніциной.
 • Катя — покоївка Ольги Іллінської.
 • Ваня — син Пшеніциной.
 • Маша — донька Пшеніциной.
 • Килина — кухарка в будинку Пшеніциной.

Критика[ред. | ред. код]

Відомий критик Микола Олександрович Добролюбов написав про цей роман свою знамениту статтю «Що таке обломовщина?», В якій описав основні ідеї роману зі своєї точки зору. Стаття Добролюбова за часів СРСР часто публікувалася в одній книзі разом з романом. Добролюбов називав «Обломова» «знаменням часу».

Більш різнобічно роман розглянуто в статті "" Обломов ". Роман І. А. Гончарова "іншого відомого критика Олександра Васильовича Дружиніна.

Див. також[ред. | ред. код]

Обломовщина

Посилання[ред. | ред. код]