Операційний блок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сучасна операційна зала.

Операційний блок — це комплекс приміщень, частково ізольований від інших структур, мета якого забезпечити виконання хірургічних операцій.

В структуру операційного блоку входять операційна зала та передопераційне приміщення, вхідний коридор, стерилізаційна, апаратна, матеріальна, інструментальна, душова, туалетна, переодягальня, відпочинкова кімнати та інш. Ізоляція оперблоку забезпечується лише одним функціонуючим входом/виходом, хоча запасний вихід теж має бути. Усі вимоги до структури та будови, оснащення такого блоку описані у нормативно-правових актах.

Структура та устаткування блоку впершу чергу залежать від кількості ліжок хірургічного профілю, складності та видів операцій, кількості операцій що виконуються за відповідний термін часу (щодня, щотижня і т. д.).

Операційний блок розділяють на три зони чистоти: загальну, медичну(передопераційну), стерильну(операційну). В загальній зоні знаходяться коридор та приміщення загального використання (санвузол, матеріальна, переодягальня, відпочинкова та інш.). В медичній зоні знаходиться передопераційна кімната, стерилізаційна. Ці зони між собою розділяються жовтою смугою на підлозі. До стерильної зони входить операційна. Медична та стерильна зони розділяються червоною смугою на підлозі. В операційну має виходити вікно із стерилізаційної, для подачі інструментарію.

В стерильній зоні за суворим дотриманням правил асептики та антисептики спостерігає та несе відповідальність операційна медична сестра, та частково старша медсестра оперблоку.

У великих лікарнях операційний блок функціонує як самостійне відділення із своїм стандартним кадровим штатом працівників, у лікарнях менших — оперблок є частиною хірургічного відділення загального профілю, де з адміністративних одиниць штату зберігається окрема посада старшої медсестри операційної.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  1. Кіт О. М. та інш. Медсестринство в хірургії.- Тернопіль: Укрмедкнига, 2001.- 494 с.(С.42-48) ISBN 966-7364-92-5
  2. Тимофеев Н. С. Асептика и антисептика.-Л.:Медицина, 1989.- 240 с.:ил. (С.125-159) ISBN 5-225-01569-7

Посилання[ред.ред. код]