Операційний блок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Операційний блок (розмовне оперблок) — це комплекс приміщень, частково ізольований від інших структур, мета якого забезпечити виконання хірургічних операцій.

В структуру операційного блоку входять операційна зала та передопераційне приміщення, вхідний коридор, стерилізаційна, апаратна, матеріальна, інструментальна, душова, туалетна, переодягальня, відпочинкова кімнати, кімната для зберігання анестезіологічного забезпечення та інш. Ізоляція оперблоку забезпечується лише одним функціонуючим входом/виходом, хоча запасний вихід теж має бути обов'язково. Усі вимоги до структури та будови, оснащення такого блоку описані у нормативно-правових актах.

Структура та устаткування блоку впершу чергу залежать від кількості ліжок хірургічного профілю в клінці, складності та видів операцій, кількості операцій що виконуються за відповідний термін часу (щодня, щотижня і т. д.).

Операційний блок розділяють на три зони чистоти: загальну, медичну(передопераційну), стерильну(операційну). В загальній зоні знаходяться коридор та приміщення загального використання (санвузол, матеріальна, переодягальня, відпочинкова та інш.). В медичній зоні знаходиться передопераційна кімната, стерилізаційна. Ці зони між собою розділяються жовтою смугою на підлозі. До стерильної зони входить операційна. Медична та стерильна зони розділяються червоною смугою на підлозі. В операційну має виходити вікно із стерилізаційної, для подачі інструментарію.

В стерильній зоні за суворим дотриманням правил асептики та антисептики спостерігає та несе відповідальність операційна медична сестра, та частково старша медсестра оперблоку.

Окрім того, виділяють так звані чотири зони доступу: стерильного, жорсткого режиму, обмеженого режиму, загально-лікарняного режиму.

У великих лікарнях операційний блок функціонує як самостійне відділення із своїм стандартним кадровим штатом працівників, у лікарнях менших — оперблок є частиною хірургічного відділення загального профілю, де з адміністративних одиниць штату зберігається окрема посада старшої медсестри операційної.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Практикум з медсестринства в хірургії : практикум / Р. О. Сабадишин, О. В. Маркович, В. О. Рижковський [та ін.]. – Вінниця : Нова Книга, 2017. – 360 с. ISBN 978-966-382-624-0 (С.127)
  • О. М. Кіт. Медсестринство в хірургії : [арх. 22 січня 2022] : підручник / О. Л. Ковальчук, Г. Т. Пустовойт. — Тернопіль : Укрмедкнига, 2001. — С. 42-48. — 494 с. — ISBN 966-7364-92-5.
  • Скрипниченко Д. Ф. Хірургія : підручник. — 4-е вид., випр. і доповн.. — Київ : Вища школа, 1992. — 581 с. — ISBN 5-11-003837-6.(С.244-249)
  • Тимофеев Н. С. Асептика и антисептика.-Л.:Медицина, 1989.- 240 с.:ил. (С.125-159) ISBN 5-225-01569-7

Посилання[ред. | ред. код]