Орден Нідерландського лева

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Орден Нідерландського лева
De Orde van de Nederlandse Leeuw
Девіз Virtus Nobilitat
Країна Нідерланди Нідерланди
Тип Орден
Статус Вручається
На честь: Dutch Liond
Нагородження
Засновано: 29 вересня 1815 року
Нагороджені:
Категорія:Кавалери ордена Нідерландського лева (53)
Черговість

CMNS: Орден Нідерландського лева у Вікісховищі

Орден Нідерландського лева (нід. De Orde van de Nederlandse Leeuw), орден Нідерландів, заснований 29 вересня 1815 року першим королем Нідерландів Віллемом I. До недавнього часу орденом нагороджувались видатні особи усіх шарів суспільства — генерали, міністри, мери крупних міст, професори та видатні вчені, голови судів і високопоставлені державні службовці, але з 1980 року орден використовується для визнання заслуг у галузі мистецтва, спорті й літературі. Орден Нідерландського лева є другою за статусом нагородою Нідерландів після ордену Віллема. Король є Гросмейстером ордена, нагородження як правило здійснюється в офіційний день народження короля 30 квітня.

Класи[ред. | ред. код]

  • Лицар Великого хреста — надається членам королівської родини, главам держав, принцам, кардиналам, деяким колишнім прем'єр-міністрам Нідерландів. Носить Знак ордену на стрічці справа і Зірку Ордена на лівому плечі.
  • Командор — надається голландцям, які отримали Нобелівську премію, видатним художникам, письменникам і політичним діячам. Носить Знак ордену на ланцюгу та ідентичний нагрудний хрест зліва.
  • Лицар — носить Знак ордену на стрічці зліва.

Нагороджені[ред. | ред. код]

Знаки розрізнення[ред. | ред. код]

Зірка ордену Нідерландського лева, яку носить лицар Великого хреста

Знак ордену є мальтійським хрестом, вкритим білою емаллю, між променями хреста поміщено монограму короля Віллема I який заснував орден, у центрі хреста коло, вкрите синьою емаллю, з девізом ордена «Virtus Nobilitat» — Гідність Робить Шляхетним. На зворотному боці хреста зображено лева з гербу Нідерландів. Вінчає хрест Королівська корона. Зірка Ордена — хрест ідентичний до Знаку ордена, але без корони, поміщений на позолочену восьмипроменеву зірку з прямими променями. Нагрудний хрест Командора ідентичний до Знаку ордена. Стрічка Ордена синя з неширокими жовтими смугами краями.