Монограма

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Монограма (грец. μόνος — один, γραμμα — літера) — максимально стисла позначка перших літер імені та прізвища особи, іноді одного імені.

Історичні дані[ред.ред. код]

Часто використовувалась коронованими особами в Новій історії, що вважали власне ім'я настільки відомим загалу, що для нагадування про себе достатньо монограми. Але створення монограм сягає у сиву давнину.

Монограми європейської античності

Монограми пов'язані з розповсюдженням абеток і письменністю. На монетах Стародавньої Греції монограми відомі з 350 року до н. е. Наприклад, монограма на монетах античного міста Ахайя була створена з двох перших літер назви міста — альфа (Α) та хи (Χ). Використовували монограми і в Стародавньому Римі. Відомі монограми на пам'ятних медалях доби римських імператорів Траяна — Деция тощо.

Монограма в західноєвропейському мистецтві

худ. Урс Граф. Війна кофедератів у 1512 р. Монограма і дата 1515 р. понизу аркуша.

Особливою сторінкою побутування монограм стала історія західноєвропейського мистецтва. Монограми почали широко використовувати митці Німеччини в добу пізньої готики, бо в німецьких князівствах мав поширення звичай ставити позначки володаря на коштовні речі. Звичай визнавався і був підтриманий навіть офіційним судом, що тільки сприяло його популяризації. Традиція створення знаків володаря стала підгрунтям як для появи нових монограм, так і для виникнення екслібрису, особливого різновиду володарчого знаку на рукописній книзі чи друкарському виданні.

На озброєння були узяті монограми і німецькомовними граверами та малювальниками. Особливо вдалою була монограма художника Альбрехта Дюрера, створена з двох перших літер його імені та прізвища. Деякі з монограм Дюрер ускладнював роком створення гравюри (" Адам і Єва " 1504, " Лицар, Диявол і Смерть " 1513, " Келія Св. Єроніма " 1514)

Поширення його гравюр сприяло популярності й його монограми, яку почали модифікувати для власних потреб інші гравери. Генріх Альдегревер просто замінив літеру " D " на " G ". Німецькомовний Урс Граф вписував літеру " U " в " G ". Користувались монограмами і художники. Лукас Кранах Старший обрав власною монограмою не літери, а крихітне зображення дракону. Іноді монограма популярного митця за життя ставала єдиною згадкою про талановиту індивідуальність, справжнє ім'я якого було назавжди втрачене для нащадків (" Закохана пара " монограміст Е.S., «Жіноча бійка» Брауншвейзький монограміст тощо). Частина митців взагалі не користувалась підписами чи навіть монограмами в самій Німеччині, що ставало катастрофою для пам'яті про такого майстра, як Матіас Грюневальд, перевідкритого 400 років по смерти. Не користувався навіть монограмою і відомий французький художник Антуан Ватто.

Вензель[ред.ред. код]

Вензель імператриці Катерини ІІ у вигляді ювелірного виробу з діамантами

Вензель — не що інше, як каліграфічно виконана монограма. В такому вигляді може використовуватись і для печаток, і для ювелірних виробів, і як рослинний малюнок в садово-парковому мистецтві при створенні партерів.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Б/д. ЦДАМЛМ України, ф. 175, оп. 1, од.зб. 72, арк. 1.

Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Большая советская энциклопедия, 2-й выпуск /Б. А. Введенский. — М: Большая советская энциклопедия, 1954 г. — Т. 28 — С. 236.
  • "Очерки по истории и технике гравюры ", М, «Изобразительное искусство», 1987
  • «Советское искусствознание'75», М., 1976 (Либман М. Я. статья «Сигнатуры немецких мастеров 15 — 16 веков как объект социологических изысканий», с. 117–131)