Охридська книжна школа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Координати: 41°07′01″ пн. ш. 20°48′06″ сх. д. / 41.11694° пн. ш. 20.80167° сх. д. / 41.11694; 20.80167

Одна з 158 сторінок Ассеманієве Євангеліє (Codex Assemanianus) — найдавніше письмове джерело старослов'янською мовою, написане глаголицею. Вважається, що пергамент був створений писарями Охридської школи. Придбаний віце-префектом Ватиканської бібліотеки Йосипом Ассемані 1736 року в грецькому монастирі Єрусалима. Датується кінцем 10 — початком 11 століття. У кодексі згадуються Кирило та Мефодій, а також Климент Охридський.

Охридська книжна школа — один з найдавніших культурних центрів древньої Болгарії. Заснована 886 року в Охриді Климентом Охридським за вказівкою Бориса I (сучасне місто Охрид розташоване в Республіці Македонія). З 9 століття в школі використовувався новостворений слов'янський алфавіт — кирилиця, однак до 12 століття застосовувалась і глаголиця.

В 893 - 910 роках школу очолював Святий Наум[1].

Під керівництвом Климента та Наума в школі пройшли навчання близько 3500 майбутніх викладачів та священиків. Школи залишалася помітною центром південнослов'янської культури до 12 століття, а остаточно втратила значення лише 1767 року, коли оттоманський султан та Константинопольський патріарх скасували Охридське архієпископство.

Справа, розпочата Костянтином і Мефодієм, була все-таки продовжена його учнями. Климент, Наум і Ангелларій оселилися в Болгарії та з'явилися основоположниками болгарської літератури. Православний князь Борис-Михаїл, один Мефодія, надав підтримку його учням. Новий центр слов'янської писемності виникає в Охриді (територія сучасної Македонії). Охридська школа книжності глаголичні. Симеона. Нова система листи з'являється у Преславі, куди перемістилася столиця Першого Болгарського царства. Саме ця система отримує назву кирилиці в пам'ять про людину, який вперше зробила спробу створення абетки, придатної для запису слов'янської мови. У Болгарії склалися більш зручні, ніж у Моравії і Паннонії, умови для розвитку слов'янського письма. Протягом X-XI століть кирилиця поширюється на території Сербії та Київської Русі, глаголиця ж, не отримавши підтримки в західнослов'янських землях, поступово забувається і замінюється латиницею. Тепер можна перейти до опису самої Кирилиці безпосередньо. Кирилиця - термін, що має кілька значень:[ред.ред. код]

1) Старослов'янська азбука: те ж, що кириличний (або кирилівський) алфавіт: одна з двох (поряд з глаголицею) стародавніх абеток для старослов'янської мови;
2) Кириличні алфавіти: система писемності та алфавіт для якоїсь іншої мови, заснована на цій старослов'янської кирилиці (кажуть про російську, сербської і т. п. кирилиці; називати ж В«кириличним алфавітомВ» формальне об'єднання кількох або всіх національних кирилицею некоректно);
3) півуставного шрифт: шрифт яким традиційно друкуються церковні книги (в цьому значенні кирилиця протиставляється цивільному або Петровському шрифту). p> На основі кирилиці побудовані алфавіти наступних слов'янських мовами:
В· російського мови (російська алфавіт);
В· українського мови (українська алфавіт);
В· білоруського мови (білоруська алфавіт);
В· русинського мови (русинський алфавіт);
В· болгарського мови (болгарська алфавіт);
В· сербського мови (вуковіца, гаєвиця);
В· македонського мови (македонська алфавіт);
В· чорногорського мови (чорногорський алфавіт). p> Склад первісної кириличної абетки нам невідомий; В«класичнаВ» старослов'янська кирилиця з 43 букв, ймовірно, частиною містить більш пізні букви (и, оу, йотований). Кирилиця цілком включає грецький алфавіт, але деякі суто грецькі літери (ксі, псі, фіта, іжиця) стоять не на своєму початковому місці, а винесені в кінець. Деякі букви кирилиці, відсутні в грецькому алфавіті, по контурах близькі до глаголичні. Ц і Ш зовні схожі з деякими буквами ряду алфавітів того часу (арамійське лист, ефіопський лист, коптское лист, єврейське лист, брахми) і встановити однозначно джерело запозичення не представляється можливим. Б по контурах схожа з В, Щ з Ш. Принципи створення диграфів в кіріллліце (И з'I, ОУ, йотований літери) у загальному слідують за глаголичні.
Букви кирилиці використовуються для запису чисел в точності по грецькій системі. Замість пари зовсім архаїчних знаків - Сампо і стигма, - Які навіть у класичний 24-буквений грецький алфавіт не входять, пристосовані інші слов'янські літери - Ц (900) і S (6); згодом і третій такий знак, Коппа, спочатку використовувався в кирилиці для позначення 90, був витіснений буквою Ч. Деякі букви, відсутні в грецькому алфавіті (наприклад, Б, Ж), не мають числового значення. Це відрізняє кирилицю від глаголиці, де числові значення не відповідали грецьким і ці літери не пропускалися.
Букви кирилиці мають власні назви, за різними прозивним слов'янським іменам, які з них починаються, або прямо взяті з грецького (ксі, псі); етимологія ряду назв спірна. Так само, судячи з древнім абецедаріям, називалися і букви глаголиці. 

Дивись також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]