Климент Охридський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Климент Охридський
Climent of Ohrid.jpg
Рівноапостольний
Народився 840, Болгарія
Візантійська імперія
Помер 17 червня, 916, Охрид
Охрид, Македонія[1]
Шанується у православних церквах
У лику святий
День пам'яті 27 червня
Медіафайли на Вікісховищі

Климент Охридський (Климент Охридски; близько 840 — 17 липня 916) — середньовічний просвітник, святий, мешкав у місті Охриді. Один з учнів Кирила і Мефодія.

Памʼятник Клименту Охридському на території Києво-Печерської лаври

Життєпис[ред. | ред. код]

Учасник Моравської місії Кирила і Мефодія. До смерті Мефодія втік від переслідування латинян у Болгарію. Болгарський цар Борис послав Климента для проповіді в західну частину Першого Болгарського царства, зокрема в Кутмічевицю (нині на території Албанії) і в район Охрида (сучасна Північна Македонія). Там Климент Охридський заснував Охридську книжкову школу.

Болгарський цар Симеон зробив його єпископом Велицьким. Його літературна спадщина налічує досить багато творів: похвальні слова Богоматері (на всі Богородичні свята) і Предтечі, житія святих, переклад «Квітної Тріоді».

Нині в науці переважає теорія про те, що Кирило і Мефодій створили глаголицю, а кирилиця була створена пізніше, можливо — їх учнями; існує точка зору, що кирилицю створив саме Климент Охридський, до числа прихильників цієї точки зору входять І. В. Ягич, В. М. Щепкін, А. М. Селищев та ін

На честь Климента Охридського названо Софійський державний університет, а також прилеглу до нього станцію метро. Також ім'ям святого названо болгарську антарктичну станцію «Святий Климент Охридський». У Республіці Болгарія і Північній Македонії на честь святого названо багато шкіл, вулиць і державних установ. Найбільша церква в Скоп'є носить ім'я святого Климента.

На його честь названо астероїд 3903 Климент Охридський.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]