Климент Охридський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Климент Охридський
Climent of Ohrid.jpg
Рівноапостольний
Народився 840, Болгарія
Помер 17 червня, 916, Охрид
Шанується у православних церквах
День пам'яті 27 червня
Медіафайли на Вікісховищі

Климент Охридський (Климент Охридски; бл. 840 — 17 липня 916) — середньовічний просвітник, святий, жив у місті Охриді. Один із учнів Кирила і Мефодія.

Життєпис[ред. | ред. код]

Учасник Моравської місії Кирила і Мефодія. До смерті Мефодія втік від переслідування латинян в Болгарію. Болгарський цар Борис послав Климента для проповіді в західну частину Першого Болгарського царства, зокрема в Кутмічевіцу (нині на території Албанії) і в район Охрида (сучасна Північна Македонія). Там Климент Охридський заснував Охридську книжкову школу.

Болгарський цар Симеон зробив його єпископом Величським. Його літературна спадщина налічує досить багато творів: похвальні слова Богоматері (на всі Богородичні свята) і Предтечі, житія святих, переклад «кольорової Тріоди».

В даний час в науці переважає теорія про те, що Кирило і Мефодій створили глаголицю, а кирилиця була створена пізніше, можливо — їх учнями; існує точка зору, що кирилицю створив саме Климент Охридський, в число прихильників цієї точки зору входять І. В. Ягич, В. М. Щепкін, А. М. Селищев та ін

На честь Климента Охридського названий Софійський державний університет, а також прилегла до них станція метро. Також ім'ям святого названа болгарська антарктична станція «Святий Климент Охридський». У Республіці Болгарія і Північній Македонії на честь святого названо багато шкіл, вулиць і державних установ. Найбільша церква в Скоп'є носить ім'я святого Климента.

На його честь названо астероїд 3903 Климент Охридський.

Посилання[ред. | ред. код]