Патон Євгенія Борисівна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Патон Євгенія Борисівна
Патон Євгенія Борисівна.jpg
Народилася 12 березня 1956(1956-03-12)
Київ, Українська РСР, СРСР
Померла 23 грудня 2009(2009-12-23) (53 роки)
Київ, Україна
Поховання Байкове кладовище
Країна Flag of the Soviet Union.svg СРСР
Flag of Ukraine.svg Україна
Діяльність біолог
Alma mater КДУ ім. Т. Шевченка (1978)
Галузь генетична інженерія, біотехнологія рослин
Заклад Інститут клітинної біології та генетичної інженерії НАН України
Вчене звання член-кореспондент
Науковий ступінь доктор біологічних наук
Членство НАН України
Батько Патон Борис Євгенович
Мати Милованова Ольга Борисівна
Нагороди
Заслужений діяч науки і техніки України

Євге́нія Бори́сівна Пато́н (12 березня 1956(19560312), Київ, Українська РСР, СРСР — 23 грудня 2009, Київ, Україна)— українська вчена в галузі генетичної інженерії та біотехнології рослин. Член-кореспондент Національної академії наук України, докторка біологічних наук, Заслужений діяч науки і техніки України (2006). Дочка Президента АН України Бориса Патона.

У 1978 році закінчила Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

У 1978—1991 роках працювала в Інституті молекулярної біології та генетики НАН України.

З 1991 року — завідувач лабораторії Інституту клітинної біології та генетичної інженерії НАН України.

З 1997 року— член-кореспондент Національної академії наук України.

Науковий доробок[ред. | ред. код]

Дослідження Є. Б. Патон заклали підґрунтя для отримання детальної інформації у галузі структурних основ білково-нуклеїнових взаємодій та їхньої ролі в регуляції експресії генів, що є одним з ключових питань молекулярної біології. Вона запропонувала комплексний новаторський підхід до оцінки взаємодії РНК-білка, який базується на визначенні структурних елементів білкового (L10) та нуклеїнового компонентів (мРНК, рРНК), що забезпечують можливість утворення цими компонентами комплексу. Дослідження Євгенії Патон дали змогу вперше виявити у прокаріот наявні альтернативні типи структурної організації мРНКових сайтів зв'язування білка L10, незважаючи на єдиний тип структури відповідних рРНКових сайтів-мішеней. Було вперше встановлено видову специфічність регуляції експресії генів шляхом взаємодії білка L10 з мРНК у кожного з конкретних представників прокаріот, яке забезпечується наявністю додаткових консервативних структурних елементів у його мРНКових та рРНКових мішенях. Відкриття цього феномену є ключовим для розробки нових високоефективних антибіотиків. Інший винятково важливий практичний аспект застосування одержаних Євгенією Патон даних — вивчення ролі структурної організації рРНКових сайтів-мішеней білка L10 та взаємодії білка L10 з рРНК у виникненні аутоімунних захворювань.

Євгенія Патон працювала у галузі біотехнології рослин, завідувала лабораторією генетичної інженерії в Інституті клітинної біології та генетичної інженерії НАН України. Є. Б. Патон є авторкою понад 100 наукових праць. Високий науковий рівень проведених нею наукових досліджень визнано не лише в Україні, а й у світі. Підтвердженням цього є присудження їй грантів від Medical Research Council of Canada (1991), Європейської організації з молекулярної біології (1992), Міжнародного наукового фонду (1995—1996), Фонду цивільних досліджень та розвитку США (1996). Дослідниця неодноразово стажувалася у провідних наукових закладах Канади, Нідерландів, Німеччини.

Євгенія Борисівна активно займалася науково-організаційною діяльністю, була членом спеціалізованих рад із захисту кандидатських і докторських дисертацій при інститутах молекулярної біології та генетики, клітинної біології та генетичної інженерії НАН України, експертної ради ВАК України, членом редакційної ради журналу «Біополімери і клітина».

Визнання[ред. | ред. код]

2006 рік — Заслужений діяч науки і техніки України.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]