Передплужник

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Оборотний плуг з передплужниками

Передплу́жник — робоча частина деяких систем плуга для поліпшення якості оранки[1]. Являє собою малий плужний корпус, розташований перед основним корпусом і призначений для підрізання верхнього шару ґрунту разом із залишками рослин і переміщення його на дно борозни[2].

Використовування передплужника полегшує приорювання соломи, гною і зелених добрив[2]. Також він збільшує інтенсивність кришення скиби і застосовується тільки при глибокій оранці. Подібну функцію також може виконувати планковий зрізач, який кріпиться до верхньої частини відвала[3]. Робочий охват передплужника по ширині відноситься до робочого охвату корпусу як 0,3–0,7, а по глибини — як 0,3–0,5[4]. Монтується на держаку (відповідає стійці основного корпусу), прикріпленому хомутом до рами плуга або до спеціальної оправи на рамі[4].

Різновидом передплужника є обтічний передплужник[4] (у Польщі відомий як mierzwik — «мервик», від назви прілої соломи — «мерви»). Може бути додатковим елементом плуга або в редукованій формі кріпитися на стійці основного корпусу[4]. Високі груди відвала, загнуті допереду і в бік стінки борозни, полегшують зсування гною, соломи і залишків стерні з цих елементів.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Передплужник // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  2. а б Lesław Zimny. Encyklopedia ekologiczno-rolnicza. — Wrocław : Wydawnictwo Akademii Rolniczej we Wrocławiu, 2003. — ISBN 83-87866-79-2. (пол.)
  3. Czesław Waszkiewicz, Józef Kuczewski. Maszyny rolnicze. Cz. 1, Maszyny i urządzenia do produkcji roślinnej. — Warszawa : Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1998. — ISBN 8302060526. (пол.)
  4. а б в г Norbert Marks. Maszyny rolnicze. Cz. 1, Maszyny do uprawy, pielęgnacji, nawożenia, siewu, sadzenia i ochrony roślin. — Kraków : Wydawnictwo Akademii Rolniczej w Krakowie, 1997. — ISBN 8386524189. (пол.)