Портал:Історія України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Портал   Обговорення порталу   Проєкт   Обговорення проєкту   Учасники проєкту
Редагувати Ласкаво просимо до порталу
Історія України

Історія України — це історія земель України, українського народу та інших національностей, що проживають на території України, від доісторичних часів до сьогодення. Появі Української держави передував тривалий процес етногенезу українців, після виникнення якої сформувалась українська нація.

Перша засвідчена у писемних джерелах назва історичної території України — Руська земля.

Константинопольський патріархат задля розпізнання нового — московського і старого — київського святительських церковних осередків у першій половині XIV ст. вперше почав вживати поняття Micra Rosia (Мала Росія)‚ на відміну від Megale Rosia (Велика Росія). У церковно-адміністративному значенні поняття Мала Росія вживав Константинополь для позначення українських єпархій.

На західноєвропейських географічних мапах зе́млі колишніх північно-східних князівств послідовно позначалися як Moscovia. Натомість терени колишніх Чернігівського, Київського і Галицько-Волинського князівств, ототожнювані з первісною, материнською Руссю, завжди позначені як Russia чи Ruthenia (з XVI ст. — також Roxolania).

Паралельно у внутрішньому вжитку з XVI ст., а особливо після укладення Люблінської унії 1569 р. нарівні зі словом Русь починають дедалі активніше вживати поняття Україна. Характерно, що, як колись у княжі часи — Руська земля, слово Україна вживали у двох значеннях: конкретно-географічному — на означення Подніпров'я, і розширеному — як синонім усього українського простору.

Остаточно і юридично назва Україна закріпилася на початку XX століття за часів УНР. Читати далі...

Редагувати 
Вибpана стаття

Битва на КалціБій під КрутамиВиступ полуботківцівВійськово-морські сили Української Народної Республіки та Української ДержавиВінницька трагедіяВсеукраїнський національний конгресГалицько-Волинське князівствоГіпотези про заснування Кам'янця-ПодільськогоГолодомор в Україні 1932—1933Історія СатановаІсторія ювелірної справи в УкраїніКримська операція 1918Радянська анексія західноукраїнських земельСередньовічний ЛьвівСпецгрупи НКВСУкраїнський військовий клуб імені гетьмана Павла Полуботка

Редагувати Вибране зображення
Редагувати Чи Ви знаєте...

...що столицею України у 1919 р. був Кам'янець-Подільський.

Редагувати Нова стаття
Редагувати Допоможіть, будь ласка

У цьому розділі залишайте запити на статті про історію України.

Ви можете написати власні статті. Для цього наберіть слово або термін, про який ви бажаєте створити статтю, у панелі "Пошук", розташованій згори зліва, і натисніть кнопку "Перейти". Якщо статті за вказаним словом або терміном Ви не знайшли, можете створити її використовуючи панель "Створити статтю", розміщену нижче.


Редагувати 
Добра стаття

Битва під КостянтиновомБитва під Підгайцями (1667)Битва під ЯрославомГалицька крайова виставкаГрецька операція НКВСІсторія МаріуполяІсторія села Паланки (Уманський район)Корсунська битваМедвинське повстанняНазви КропивницькогоНаказ НКВС № 00447Українська маніфестація в Києві 19 березня 1917 рокуСердюцька дивізія (1918)Сурогатні страви часів ГолодоморуТрагедія села ПавлокомиУбивство Олексія МайловаЧорнобильська катастрофаВізит Павла Скоропадського до Німеччини

Редагувати Новини
Редагувати Категорії
Редагувати Вікіпроєкти
Редагувати Братні портали
Європа Україна Історія
Що таке Портали? | Список порталів | Нові портали