Празиногема

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Празиногема
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Завропсиди (Suropsida)
Клас: Плазуни (Reptilia, парафілетична група)
Підряд: Ящірки (Sauria)
Інфраряд: Scincomorpha
Родина: Сцинкові (Scincidae)
Рід: Празиногема (Prasinohaema)
Greer, 1974
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Prasinohaema
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Prasinohaema
EOL logo.svg EOL: 83753
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 220791

Празиногема або Зеленокровний сцинк (Prasinohaema) — рід ящірок родини Сцинкові (Scincidae). Назва роду походить з лат. prasinus — «зелений» і лат. haema — «кров».

Поширення[ред.ред. код]

Поширені на Новій Гвінеї та Соломонових островах.

Спосіб життя[ред.ред. код]

Ведуть деревний спосіб життя. На пальцях є спеціальні пластинки з мікроскопічними «пензликами», утворені видозміненими роговими лусками і дозволяють ящіркам пересуватися по гладких вертикальних поверхнях . Подібні пластинки незалежно виникли також у багатьох геконів і анолісів. У зеленокровних сцинків «пензлики» на пальцевих пластинках дещо відрізняються за своїм генезисом від таких у геконів і анолісів.

Опис[ред.ред. код]

Дивною особливістю цих ящірок є висока концентрація жовчного пігменту білівердин у плазмі крові, через що їх кров, слизова оболонка рота, язик та внутрішні органи мають зелене забарвлення. Яйця зеленокровних ящірок, які зазвичай відкладаються на деревах, також забарвлені у зелений колір. Зеленокровні сцинки — єдині наземні хребетні із зеленою кров'ю. Рівень білівердину в їх крові і тканинах досягає значень, смертельних для інших хребетних. Призначення таких високих концентрацій зеленого жовчного пігменту не зрозуміле. Можливо, пігмент володіє відштовхуючим смаком і робить ящірок неїстівними для хижаків (наприклад, птахів).

Класифікація[ред.ред. код]

У роді описано 5 видів:

Посилання[ред.ред. код]

  • Жизнь животных в 7-ми т. / Гл. редактор В. Е. Соколов. Т. 5. Земноводные и пресмыкающиеся. / А. Г. Банников, И. С. Даревский, М. Н. Денисова и др.; под ред. А. Г. Банникова — 2-е изд., перераб. — М.: Просвещение, 1985. — С. 216.
  • * Green Blood episode in O'Shea's Big Adventure