Президент Республіки Сербської

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Другий Президент Республіки Сербської Мілорад Додік. 2010 рік.

Президент Республіки Сербська — найвища виборна посада Республіки Сербська, державного утворення в Боснії та Герцеговині. Це також одна з представницьких посад влади разом урядом Республіки Сербська. Президент Республіки Сербська обирається на термін в чотири роки та не більше, ніж на два терміни від різних етнічних націй (сербів, хорватів чи боснійців). Жоден з них не може бути представником від всіх націй одночасно. Резиденція президента знаходиться в місті Баня-Лука.

Першим президентом Республіки Сербської був Радован Караджич від Сербської Демократичної партії, обраний на посаду 7 квітня 1992 року і перебував офіційно на ній до 19 червня 1996. За часів його президенства в країні прокотилася Боснійська війна, за результатами якої Міжнародний трибунал звинуватив його у скоєнні військових злочинів та геноциді в Сребрениці та засуджений до 40 років ув’язнення[1].

15 листопада 2022 року обрано Президентом Республіка Сербська Мілорада Додіка, представника Союзу незалежних соціал-демократів, що в минулому був прем'єр-міністром республіки.

Повноваження[ред. | ред. код]

Відповідно до Конституції Республіки Сербської, президент є представником та гарантом цілісності республіки. Президент має обмежені повноваження, оскільки державне утворення має парламентську форму правління. До повноважень глави входить [2]:

  1. Вносити кандидатуру прем’єр-міністра на розгляд до Національної Асамблеї;
  2. Вносить кандидатури очільника та суддів до Конституційного суду, за поданням Верховного суду та прокурорів до Національної Асамблеї;
  3. Вносить постанови до законів;
  4. Надає помилування;
  5. Вносить поправки та ухвали у відповідності до закону;
  6. Виконує інші зобов’язання у відповідності до Конституції.

Якщо Національна Асамблея не в змозі зібрати сесію у разі надзвичайного стану, Президент, беручи до уваги рішення Уряду, оголошує про надзвичайний стан та вживає заходів з його усунення. Президент з власної ініціативи або за рішенням Уряду може декларувати акт від імені Національної Асамблеї за умов воєнного стану або у випадку військової загрози. В такому випадку акти мають бути затверджені Асамблеєю на її найближчій сесії.

Президент може просити Уряд у випадку необхідності висловити своє бачення тих чи інших питань, скликати сесію Уряду, або вносити від імені Уряду питання на порядок денний[2].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Radovan Karadzic, a Bosnian Serb, Is Convicted of Genocide. Архів оригіналу за 18 липня 2016. Процитовано 31 травня 2016. 
  2. а б Архівована копія. Архів оригіналу за 17 червня 2009. Процитовано 31 травня 2016. 

Див. також[ред. | ред. код]