Республіка Сербська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Република Српска
Республіка Сербська
1992 – сьогодення
Прапор Герб
Прапор Герб
Гімн
Moja Republika
"Моя республіка"
Розташування Республіки Сербської
Розташування Республіки Сербської в Боснії та Герцеговині
Столиця de jure: Східне Сараєво
de facto: Баня-Лука
Мови Сербська,
Хорватська, Боснійська
Форма правління Парламентська республіка
Президент Райко Кузманович
Прем'єр-міністр Мілорад Додік
Історичний період 1990-2000
 - Засновано 28 лютого 1992
 - Ліквідовано сьогодення
Валюта Конвертована марка
Попередник
Flag of Republika Srpska.svg САО Боснійська Країна
Flag of Republika Srpska.svg САО Герцеговина
Flag of Republika Srpska.svg САО Романія

Республіка Сербська Аудіо Слухатиопис файлу (серб. Република Српска, скорочено: Српска[1]) — державне утворення на території колишньої Югославської Республіки Боснія і Герцеговина, утворене в результаті Дейтонської угоди. Столиця — Баня-Лука. Площа становить 25 053 км ². Населення — 1,439,673 чоловік (88% — серби, 8% — боснійці і 4% — хорвати). Грошовою одиницею є Конвертована марка.

Населені боснійськими сербами території проголосили незалежність своєї Республіки Сербської на початку 1992 року у відповідь на ініційований тоді ж боснійцями-мусульманами вихід Боснії і Герцеговини зі складу Югославії.

Республіка брала ключову участь у кривавій боснійській війні і залишалася самопроголошеною і невизнаною до листопада 1995, коли під тиском НАТО і ООН були укладені Дейтонські угоди і створено Федеративну державу Боснія і Герцеговина, у складі двох утворень — Республіки Сербської і Федерації Боснії і Герцеговини[2]. Територіальний поділ двох утворень передбачає дві частини Республіки Сербської, які з'єднувалися районом Брчко (відповідно до угод у Дейтоні кордон в цьому районі, приблизно порівну розділеному між Республікою Сербської (північна частина) і Федерацією Боснії та Герцеговини, має визначитися і в майбутньому (не пізніше, ніж через рік після підписання угоди), але попри це округ був виведений в самостійну адміністративну одиницю). У той же час Республіка Сербська є ланкою, що відокремлює Федерацію Боснія і Герцеговина від двох хорватських районів, і зобов'язана забезпечувати безперешкодний прохід спеціальним коридором, що проходить по її території.

У прийнятій 22 лютого 2008 резолюції парламенту Республіки Сербської говориться, що боснійські серби можуть вийти зі складу Боснії і Герцеговини, якщо більшість країн-членів ООН та держав Євросоюзу визнає незалежність Косово.[3]

Історія[ред.ред. код]

У центрально-західній Боснії (Посавська Боснійська Країна) у квітні 1991, була проголошена Сербська Автономна Область Боснійська Країна зі столицею в Баня-Луці.

У червні 1991 р. було проголошено, але через політичні суперечності і тиску керівництва Сербії не реалізовано, об'єднання в Демократичну Республіку Сербська Країна Автономної Області Боснійська Країна і Сербської Автономної Області КраїнаХорватській Країні).

У східній (Подринській) Боснії у вересні 1991 р. були проголошені Сербська Автономна Область Романія (Пале і на схід), Сербська Автономна Область Семберія і Маєвиця (східний кордон з Сербією), а також Сербська Автономна Область Східна Герцеговина (Требінє). У листопаді утворена Сербська Автономна Область Північна Боснія (округи Добо), у січні 1992 р — Сербська Автономна Область Бірач (округ Власениця).

У відповідь на прийняту 15 жовтня 1991, босняками і хорватами без сербів декларацію про суверенітет Боснії та Герцеговини, 24 жовтня 1991 р. була утворена Боснійська Сербська Асамблея всіх шести сербських автономних Областей східної Боснії і Герцеговини. На референдумі 9-10 листопаду 1991, серби Боснії виявили бажання залишитися у складі Югославії.

На початку 1992, голова Президії боснієць Алія Ізетбегович зажадав від Белграду визнання незалежності Боснії та Герцеговини. До цього часу депутати, які представляли боснійських сербів, покинули республіканський парламент і 9 січня 1992, проголосили створення Республіки сербського народу Боснії та Герцеговини з Боснійської Країни і Східної Боснії. Тоді ж боснійські хорвати оголосили про створення в західній Герцеговині і центральній Боснії держави Хорватська Співдружність Герцег-Босна. 28 лютого 1992, була прийнята Конституція Сербської Республіки Боснії і Герцеговини як частини Югославії. Боснійські серби бойкотували референдум про незалежність Боснії і Герцеговини 29 лютого — 2 березня 1992 р., не визнали її проголошення в березні 1992, і 7 квітня оголосили незалежність Сербської Республіки Боснії та Герцеговини. 12 серпня 1992, назва була змінена на Республіка Сербська.

У червні 1995, через сильний міжнародний тиск керівництво Сербії примусило скасувати заплановане об'єднання в Західно-Сербську Федерацію Республіки Сербської і Республіки Сербська Країна.

Освіта[ред.ред. код]

Адміністративний поділ[ред.ред. код]

Див. також: Громади Республіки Сербської
Регіони (мезорегіони) Республіки Сербської за Тер. планом 2008—2015

Територіальний план Республіки Сербської 20082015 рр. утворює 6 регіонів (серб. регије) або мезорегіонів (серб. мезорегије):[4][5]

  1. Прієдор (раніше входив до складу географічного регіону Баня-Лука)
  2. Баня-Лука, в тому числі 2 субрегіона: Мрконіч-Град і Градішка
  3. Добой
  4. Бієліна, в тому числі субрегіон Зворнік
  5. Істочно-Сараєво, в тому числі субрегіон Фоча
  6. Требіньє

Це регіони територіального планування Республіки Сербської (2008—2015), аналогічні статистичним регіонам, які не носять адміністративного характеру.

Станом на 20 травня 2013 року Республіка Сербська поділяється на 57 громад (серб. општина, општине), 6 міст або міських громад (серб. град, градови), в тому числі місто Істочно-Сараєво, що включає як міський округ 6 (з 57-ма) самостійними громадами. Громади та міста (міські громади) включають 2756 населених пунктів (серб. насељено мјесто, насељене мјеста)[6].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Боснія і Герцеговина Це незавершена стаття з географії Боснії і Герцеговини.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.