Принцеса на горошині

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Принцеса на горошині
Жанр казка[d] і літературна казка
Автор Ганс Крістіан Андерсен
Мова данська
Опубліковано 8 травня 1835[1]
Країна  Данія

CMNS: Цей твір у Вікісховищі

«Принцеса на горошині» (дан. Prinsessen paa Ærten) — казка данського письменника Ганса Крістіана Андерсена. Твір вперше опубліковано 8 травня 1835 року в Копенгагені. Згідно з класифікацією казкових сюжетів Аарне-Томпсона має номер ATU 704: «Принцеса і горошина»[2].

Історія написання[ред. | ред. код]

Андерсен почув цю казку у дитинстві, цілком ймовірно джерелом для твору послугував шведський народний матеріал, оскільки в данській усній традиції ця оповідка відсутня[3][4]. Ані «Принцеса на горошині», ані ще дві оповідки, опубліковані під одною палітуркою, не отримали позитивні відгуки данських критиків, яким не сподобався неформальний розмовний стиль казок та відсутність моралі[5].

Сюжет[ред. | ред. код]

Оповідка розповідає про принца, який хоче одружитися з принцесою, але відчуває труднощі у пошуку підхожої дружини. З принцесами, з якими він зустрічається, завжди щось не так. Якось увечері молода, промокла під дощем принцеса шукає притулку в замку. Дівчина заявляє, що є справжньою принцесою, але мати принца вирішує випробувати її. Пропонує дівчині притулок на ніч і кладе горошину під двадцять матраців, на яких спатиме дівчина. Наступного ранку принцеса стверджує, що у неї була безсонна ніч, оскільки відчувала наче вона лежить на чомусь твердому і від цього усе її тіло тепер у синцях. Принц радіє, бо такою ніжною могла бути лише справжня принцеса. Відбувається весілля, а горошина потрапляє до музею, де лежить і досі.

Переклад українською[ред. | ред. код]

Українською мовою казку переклала Оксана Іваненко.

«Принцеса на горошині», Альфред Волтеро Байерс

Екранізації[ред. | ред. код]

  • «Принцеса на горошині» — радянський фільм 1977 року;
  • «Принцеса на горошині» (англ. The Princess and the Pea) — американський анімаційний фільм 2002 року;
  • «Принцеса на горошині» (нім. Die Prinzessin auf der Erbse) — німецький фільм 2010 року.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. http://andersen.sdu.dk/vaerk/register/info.html?vid=8
  2. Haase, Donald. The Greenwood Encyclopedia of Folktales and Fairy Tales: Q-Z. Greenwood Publishing Group. 2008. p. 798.
  3. Tatar, Maria (2008). The Annotated Hans Christian Andersen. New York and London: W.W. Norton & Company. ISBN 978-0-393-06081-2.
  4. Pošta, Miroslav (2014). Švédské pohádky. Praha: Verzone. с. 92—101, 107. ISBN 978-80-87971-00-0. (чеськ.)
  5. Wullschlager, Jackie (2000). Hans Christian Andersen: The Life of a Storyteller. University of Chicago Press. ISBN 0-7139-9325-1.

Посилання[ред. | ред. код]