Провінція Тоса

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тоса
Provinces of Japan-Tosa.svg
Край Південномор'я
Регіон Шікоку
Префектура Коті

Провінція Тоса (яп. 土佐国 — тоса но куні, «країна Тоса»; 土州 — досю, «провінція Тоса») — історична провінція Японії у регіоні Шікоку на півдні острова Шікоку. Відповідає сучасній Коті.

Короткі відомості[ред. | ред. код]

Провінція Тоса була утворена у 7 столітті. Її адмінітративний центр знаходився у сучасному місті Нанкоку.

Віддаленість провінції Тоса від японської столиці та її ізольованість від решти провінцій острова Шікоку завдяки високому гірському хребту, перетворили її на місце заслання політичних злочинців.

З 14 до початку 16 століття номінальним правителем провінції був рід Хосокава. Однак реальна влада належала сімом місцевим самурайським родам — Мотояма, Акі, Ічіджьо, Кіра, Цуно, Коса і Тьосокабе, які постійно ворогували між собою. На середину 16 століття рід Тьосокабе об'єднав під своїм проводом провінцію Тоса і згодом підкорив собі весь острів Шікоку. Однак у 1584 році він був розбитий силами «об'єднувача Японії» Тойотомі Хідейосі і був змушений задовольнитися лише володіннями у Тоса.

Після битви при Секігахара у 1600 році землі провінції перейшли до роду Ямаучі. Він контролював Тоса впродовж цілого періоду Едо (16031867). Його основними володіннями були Тоса-хан, Накамура-хан і Тоса-Сінден-хан.

У середині 19 століття рід Ямаучі, разом із союзними самураями родів Шімадзу з провінції Сацума та Морі з провінції Наґато, взяв участь у поваленні сьоґунату та утворенні імператорського уряду.

У результаті адміністративної реформи 1871 року провінція Тоса була перетворена у префектуру Коті.

Повіти[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]

Провінція Тоса // 『日本大百科全書』 [Енциклопедія Ніппоніка]. — 第2版. — 東京: 小学館, 1994—1997. — 全26冊. (яп.)

Посилання[ред. | ред. код]