Протиторпедні тенета

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
HMS Hotspur під час розгортання протиторпедних тенет
Корабель із розгорнутими тенетами під час Другої Світової війни

Протиторпедні тенета — засіб пасивного захисту військових кораблів проти торпед, який використовувся з 1890х аж до часів Першої світової війни. Були замінені протиторпедною обшивкою та протиторпедним поясом.

Походження[ред.ред. код]

У зв'язку з винайденням Робертом Уайтхедом торпеди в 1873, і пізніше розробкою міноносця, виникла потреба в захисті великих кораблів проти атак із використанням цієї зброї. В 1876 британський адміральський торпедний комітет отримав декілька пропозицій по боротьбі з торпедами, серед яких «… тенета з оцинкованного заліза звисаючі з 40-футових (12 м) виступаючих жердин»[1]. Випробування були проведені в 1877.

Спочатку тенета носили назву від назви лондонської компанії виробника Bullivant. Вони були зроблені з стальних кілець диаметром 150 мм, які за допомогою менших кілець об'єднувались в ланцюги, середня вага яких становила приблизно 5 кг на м². Тенета виступали по бокам судна на 12 метрових дерев'яних жердинах. 16 дюймові торпеди з 41 кг боєголовкою довели здатність нанесення лише обмежених пошкоджень тенетам.

Важчі тенета були представлені у 1894 і складалися з 63 мм кілець із середньою вагою близько 25 кг на м².

Різці торпедних тенет[ред.ред. код]

Використання цих ланцюгів призвело до появи різців на носі у торпед,[2] такі різці мали японські та французьки торпеди.

Пізніше важкі, щільні тенета, які використовувалися англійськими та німецькими ВМФ вважалися "торпедо-стійкими".

Дизайн і використання[ред.ред. код]

На боці дредноута видно складені протиторпедні тенета

В додаток до нових тактичних заходів (таких як, більша увага до захисту гаваней і чергування пришвартованних суден в море), починаючи з 1904 року провідні ВМФ почали пошук засоба для захисту від торпедних атак.

Протиторпедні тенета були найкращим варіантом. Ці дуже важкі стальні ланцюги могли висіти зовні корабля на багаточисельних стальних виносах, захищаючи його від ворожих торпед. Прикріплені з одної сторони сталевим штирем вони моги коливатися уздовж судна. Під час торпедної атаки торпеди розривалися під час зіткнення з тенетами на достатній відстані від судна, щоб уберегти його від серйозних пошкоджень.

Відмова[ред.ред. код]

Затоплення в результаті торпедних атак одразу трьох військових кораблів під час Дарданельської кампанії 1915, всі вони були оснащені протиторпедними тенетами, продемонструвало збільшення швидкості торпед і тактику підриву декількох торпед в одній частині корабля показало неефективнсть протиторпедних тенет. Остаточно відмова від такого захисту сталася у 1916 році, коли під час Ютландської битви стало очевидно, що після пошкодження тенета можуть заплутуватися в гребному гвинті.

Протиторпедні тенета були замінені протиторпедною обшивкою та протиторпедним поясом.

Однак, протиторпедні тенета продовжувались використовуватися під час Другої світової війни для захисту кораблів що стояли на якорі, особливо як перепон для підводних човнів. Вони також використовувались для захисту дамб, і призвели до винайдення стрибучих бомб.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Протиторпедні тенета, Phil Russel, http://www.gwpda.org/naval/nets.htm
  2. NAVY HAS A NET CUTTER.; New Invention Pierces Guard of Ships Against T... - Article Preview - The New York Times. 1914-12-03. Процитовано 2009-03-12.