Протока Цуґару

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Протока Цуґару
Протока Цуґару на півдні Хоккайдо

Протока Цуґару (Санґарська) — протока між островами Хоккайдо і Хонсю; довжина 96 км, ширина від 18,5 км; глибина 110 м; сполучає Японське море з відкритим Тихим океаном, залізничний пором. Порти: Хакодате та Аоморі.

Під протокою проходить тунель Сейкан (19,5 км) — це найдовший залізничний тунель у світі (2016).

Японські територіальні води поширюються тільки на 3 морські милі від берега замість звичайних 20 миль, щоб Військово-морські сили США могли проходити через протоку, не порушуючи закону про заборону перебування ядерної зброї на території Японії[1].

У протоці є багато добрих якірних стоянок, але немає місць, зовсім закритих від вітру. Основна течія спрямована з заходу на схід, швидкість течії в середині протоки — близько 3 вузлів. Течія часто розгалужується на кілька окремих струменів, що періодично змінюють свій напрямок. Припливи до 2 м.

Обидва береги гористі й покриті лісом. На березі острова Хоккайдо в протоці Цуґару розташоване місто Хакодате. З південної сторони протоки далеко на південь в суходіл заглиблюється затока Муцу, на березі якої розташоване місто-порт Аоморі.

Взимку протока не замерзає.

Протока Цуґару відома як лінія Блекістона, названа на честь британського натураліста Томаса Блекістона. Блекістон виявив, що ця протока є своєрідним зоогеографічним кордоном, який розділяє в Японії фауну північної та південної Азії[2].

26 вересня 1954 року тут загинуло 1 172 осіб, що були пасажирами порому Тооя Мару, який затонув у протоці.[3]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Japan key left straits open for U. S. nukes | The Japan Times
  2. Nature in Japan. Ministry of the Environment Government of Japan. 
  3. Seikan Railroad Ferryboat Accident, Failure Knowledge Database. Japan Science and Technology Agency. 

Посилання[ред.ред. код]