Вузол (одиниця швидкості)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Індикатор швидкості літака, градуйований у вузлах (knots)

Ву́зол — одиниця вимірювання швидкості. Загальноприйняте скорочене англійське написання kt або kn (knots). Дорівнює 1 морській милі за годину. Використовується в усьому світі для цілей мореплавства, навігації та метеорології. Назва походить від вузлів на лагліні, за стравленою довжиною якого визначали швидкість судна.

Визначення[ред. | ред. код]

1 міжнародний вузол = 1 морська миля/година = 1,852 км/год. Вузол заснований на міжнародно узгодженій довжині морської милі, прийнятій у США в 1954 році (де до того використовували американську морську милю 1852,249 м), Великій Британії в 1970 році (де раніше використовували британську або адміралтейську морську милю 1853,184 м) й іншими країнами в різні часи. Це визначення вважається загальноприйнятим і використовується в усіх випадках. Проте, у раніших документах визначення морської милі та, відповідно, вузла, дещо відрізнялися.

Вузол іноді помилково використовується замість терміна «морська миля» у фразах на зразок «вузлів за годину», але таке використання неправильне: вузол — це одиниця швидкості, а не відстані.

Швидкість судна безпосередньо щодо рідини називається швидкістю судна або, для авіації, швидкістю літака і зазвичай вимірюється у вузлах. Якщо рідина або повітря також рухаються, швидкість відносно землі дещо відрізняється від швидкості судна, але також виражається у вузлах.

Література[ред. | ред. код]

  • ДСТУ 3651-97 Метрологія. Одиниці фізичних величин. Похідні одиниці фізичних величин міжнародної системи одиниць та позасистемні одиниці. Основні поняття, назви та позначення.
  • Сук О. П., Базакуца В. А. Фізичні величини та одиниці. 3.2.3 Позасистемні щодо СІ одиниці фізичних величин