Вузол (одиниця швидкості)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Ву́зол — позасистемна одиниця швидкості, скорочене міжнародне написання kt або kn (knots). Використовується в усьому світі для цілей навігації й авіації.

Визначення[ред.ред. код]

1 міжнародний вузол = 1 морська миля/година = 1,852 км/год (точно). Вузол заснований на міжнародно узгодженій довжині морської милі, прийнятій у США в 1954 році (де до того використовували американську морську милю 1852,249 м), Великобританією в 1970 році (де раніше використовував британську або адміралтейську морську милю 1853,184 м) й іншими країнами в різні часи. Це визначення вважається загальним і зараз використовується в усіх випадках. Проте, у старіших документах визначення морської милі та, відповідно, вузла, дещо відрізнялися.

Вузол іноді помилково використовується замість терміну «морська миля» у фразах на зразок «вузлів за годину», але таке використання неправильне: вузол — це одиниця швидкості, а не відстані.

Швидкість судна безпосередньо щодо рідини називається швидкістю судна або, для авіації, швидкістю літака і зазвичай вимірюється у вузлах. Якщо рідина або повітря також рухаються, швидкість відносно землі дещо відрізняється від швидкості судна, але також виражається у вузлах.