Псевдогавіал Шлегеля

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Псевдогавіал Шлегеля
Псевдогавіал Шлегеля
Псевдогавіал Шлегеля
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Зауропсиди (Sauropsida)
Надряд: Крокодилоподібні (Crocodylomorpha)
Ряд: Крокодилові (Crocodilia)
Родина: Справжні крокодили (Crocodylidae)
Рід: Гавіаловий крокодил (Tomistoma)
Müller, 1838
Вид: Псевдогавіал Шлегеля
Müller, 1838
Поширення псевдогавіала Шлегеля
Поширення псевдогавіала Шлегеля
Синоніми
Crocodilus (Gavialis) schlegelii
Посилання
Вікісховище: Tomistoma schlegelii
Віківиди: Tomistoma schlegelii
EOL: 790453
ITIS: 202208
МСОП: 21981
NCBI: 184245
Fossilworks: 190748

Псевдогавіал Шлегеля (Tomistoma schlegelii) — єдиний представник роду Гавіаловий крокодил родини Справжні крокодили. Інші назви «зондський псевдогавіал», «малайський псевдогавіал».

Опис[ред. | ред. код]

Загальна довжина досягає 5—5,5 м. Самиці значно менші за самці, сягають 3,2 м. Вага — від 90 до 250 кг. Має дуже тонку та вузьку морду. Усі зуби довгі й голчасті, взаємопов'язані з внутрішньою стороною щелеп, а також індивідуально вставлені. Має 3 поперечні рядки потиличної луски, які переходять у спинну луску.

Забарвлення шоколадно—коричневе з чорними смугами та плямами на тулубі й хвості. Черево забарвлено у сірувато—білий колір.

Дослідження шлунка псевдогавіала, спійманого в Малайзії, показали наявність в раціоні риби, комах, ракоподібних і ссавців (аж до макак).

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Полюбляє прісноводні водойми й заболочені місцини, воліє знаходитися у водоймах із повільною течією. Велику частину часу проводить у норах, серед рослинності або на дрейфуючих островах з рослинності.

Самки стають статевозрілими при довжині 2,5-3 м. У період розмноження вони будують кубла з сухого листя, висотою до 0,6 м. Відкладають 20—60 великих яєць, розміром 100 мм. Через 90 днів з'являються дитинчата. Самиця особливо не піклується про новонароджених. Серед молодняку велика смертність від хижаків — диких свиней і рептилій.

Розповсюдження[ред. | ред. код]

Мешкає в Індонезії (на островах Суматра, Калімантан, Ява, Сулавесі), Малайзії. Вкрай рідко трапляється у В'єтнамі й Таїланді.

Популяція псевдогавіала має низьку чисельність. Зони, де ці плазуни знаходяться під охороною, невеликі за площею, їх кількість обмежена. Псевдогавіали страждають від деградації звичних місць існування, на місці яких людина влаштовує сільськогосподарські плантації, від програм іригації. Багато тварин гине у рибальських тенетах. У Європі та США існують програми з вирощування цього виду у неволі, проте ефективні заходи по відновленню чисельності цього виду не робляться, хоча в Малайзії, Індонезії ведуться роботи в цьому напрямку. Приблизна чисельність популяції — 2500 особин.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Brock, J. 1998. Krokodile. Ein Leben mit Panzerechsen. Natur und Tier Verlag, Münster, 160 pp.
  • Акимушкин І. І. Світ тварин: Птахи, Риби, Земноводні і плазуни, 2-е вид-я. — К., «Думка», 1989
  • Sommerlad, R. 2011. Ein besonderes Schutzprojekt, nicht nur für Krokodile: Danau Mesangat. Reptilia (Münster) 16 (87): 30-35