Піт-стоп

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Піт-сто́п (англ. pit stop — «зупинка в місці ремонту») — зупинка гонщика у боксах своєї команди під час автомобільних перегонів для виконання дозаправки, зміни гуми, налаштувань, або швидкого ремонту машини. Успішне виконання піт-стопа вимагає злагодженої роботи всіх членів команди, відточеної на численних тренуваннях. У деяких автоспортивних серіях виконання обов'язкового піт-стопа є невід'ємною частиною гонки.

Англійське слово pit-stop походить від англ. repair pit («ремонтна яма»), оскільки перші автомобілі доводилося обслуговувати з-під низу — тобто, з ями або з естакади.

Піт-стоп в «Формулі-1»[ред. | ред. код]

Міхаель Шумахер на піт-стопі.
Піт-лейн на «Pocono Raceway»

Порядок виконання[ред. | ред. код]

 1. Повідомлення про піт-стоп.
  1. Команда інформує гонщика за допомогою радіозв'язку, що вона готова прийняти машину.
  2. Або сам гонщик повідомляє команді, що потрібна зупинка.
 2. Підготовка до піт-стопу.
  1. Бригада механіків виходить на піт-лейн з необхідним обладнанням.
  2. Гонщик на поточному колі замість того, щоб продовжити гонку, звертає на піт-лейн.
 3. Обмеження за швидкістю.
  1. Заїзд на піт-лейн закінчується білою лінією, яка вказує на початок дії обмеження швидкості (зазвичай 100 км/г). Гонщик повинен підвести машину до цієї позначки з такою швидкістю, щоб не перевищити це обмеження.
  2. На допомогу гонщикові машина обладнана лімітатором обертів, який не дозволяє боліду перевищити певне число обертів двигуна (а отже, і певну швидкість на першій передачі). Зазвичай лімітатор налаштований з невеликим запасом (наприклад, на 98 км / год).
  3. Обмеження за швидкістю діє до відмітки на виїзді з піт-лейн.
 4. Переміщення по піт-лейн.
  1. При в'їзді на піт-лейн гонщик натискає кнопку, щоб відкрилася кришка бензобака.
  2. Гонщик з максимально дозволеною швидкістю повинен під'їхати по піт-лейн до боксів своєї команди.
  3. Для того, щоб допомогти гонщику, старший механік обслуговуючої бригади виходить з табличкою («льодяником»), вказуючи місце повороту до боксів команди.
 5. Зупинка в боксах.
  1. Всі операції над машиною заборонені до моменту її повної зупинки в боксах.
  2. Завдання пілота — зупинитися перед своїми механіками максимально точно у відведеному просторі. Якщо він буде під'їжджати з недостатньою швидкістю, то доведеться докладати додаткові зусилля. Якщо він під'їде з дуже великою швидкістю, то просто проскочить точку зупинки.
  3. При зупинці варто орієнтуватися на те місце, де один з механіків тримає підйомник для передньої частини машини, або на механіків спереду, які тримають руку так, що при правильній зупинці середина передньої шини буде точно під їх рукою.
 6. Робота над машиною.
  1. Два механіка, спереду і ззаду, піднімають машину. Якщо заміна гуми не потрібна, то ця операція не виконується. Якщо переднє або заднє антикрило пошкоджено, відповідний механік спочатку змінює розбиту деталь.
  2. Старший механік опускає табличку перед очима гонщика стороною з написом про те, що потрібно тримати педаль гальма. Напис не стандартизований і може виглядати по-різному: «Brakes», «Stop» і тому подібне.
  3. Поруч з кожним колесом знаходяться по три механіка: один — для того, щоб забрати зняте колесо, один подає колесо зі свіжого комплекту і ще один знімає та надягає колесо гайковертом. Закріпивши колесо, він піднімає руку, сигналізуючи про закінчення роботи. Зазвичай при злагодженій роботі механіків заміна гуми займає 4-5 секунд.
  4. Після зміни коліс машину опускають на асфальт з підйомників.
  5. Ще два механіка прочищають повітрозабірники боліда.
  6. Один механік протирає забрало шолома гонщика.
  7. Механіки також можуть виконувати й інші операції, як от: зміна кута атаки антикрила, зняття датчиком характеристик шин і так далі.
  8. Зазвичай після установки свіжого комплекту гуми старший механік розгортає табличку стороною, побачивши яку, гонщик перемикається на першу передачу, готуючись до старту. Напис не стандартизований і може виглядати по-різному: «1st Gear», «Ready» і тому подібне.
 7. Повернення на трасу.
  1. Відповідальність за випуск машини на трасу несе тільки старший механік. Щойно він переконався в тому, що всі роботи з машиною завершені, ніхто не знаходиться на шляху руху машини і по піт-лейн поблизу боксів не проїжджає ні одна машина, він піднімає табличку, випускаючи гонщика з піт-стопа.
  2. На перетині лінії, яка скасовує обмеження швидкості, пілот відключає лімітатор обертів і закриває кришку бензобака.
  3. Виїзд з піт-лейн відділяється від траси білою лінією, перетинати яку гонщик не має права, щоб не створювати аварійних ситуацій для більш швидких болідів.
  4. Оскільки на машині встановлений не прогрітий до робочої температури комплект гуми, то один, або два кола в гонці піде на те, щоб шини дійшли до робочого стану.

Штрафи[ред. | ред. код]

 • Грошовий штраф (250 доларів за кожен км/год перевищення ліміту): за перевищення швидкості на піт-лейн під час практик та кваліфікації.
 • Проїзд по піт-лейн або 10-секундний «стоп-н-гоу»: за перевищення швидкості на піт-лейн під час гонки і за перетин білої лінії на виїзді з піт-лейн.

Піт-стоп в NASCAR[ред. | ред. код]

Порядок виконання[ред. | ред. код]

 1. Повідомлення про піт-стопі.
  1. Команда інформує гонщика з радіозв'язку, що вона готова прийняти машину.
  2. Або сам гонщик повідомляє команді, що потрібно зупинка.
  3. Гонщик і крю-Чіф обговорюють зміст робіт — дозаправка, дозаправка із зміною правих шин або дозаправка зі зміною всіх 4-х шин.
 2. Підготовка до піт-стопу.
  1. Бригада механіків виходить на піт-лейн з необхідним обладнанням.
  2. Гонщик на поточному колі замість того, щоб продовжити гонку, згортає на заїзд на піт-лейн.
 3. Обмеження за швидкістю.
  1. Заїзд на піт-лейн закінчується білою лінією, яка вказує на початок дії обмеження швидкості (зазвичай 60 миль / год). Гонщик повинен підвести машину до цієї позначки з такою швидкістю, щоб не перевищити це обмеження. У NASCAR немає автоматики, що допомагає гонщикові дотримуватися цього обмеження, він повинен підтримувати необхідні оберти двигуна самостійно.
  2. Обмеження за швидкістю діє до відмітки на виїзді з піт-лейн, засічка проводиться на кількох контрольних точках, і якщо гонщик перевищить швидкість між ними, то це не буде помічено й він не буде оштрафований. Положення контрольних точок тримається в таємниці.
 4. Переміщення по піт-лейн.
  1. Гонщик з максимально дозволеною швидкістю повинен пересуватися по піт-лейн до розташування своєї команди.
  2. Для того, щоб допомогти гонщику, старший механік обслуговуючої його бригади виходить з табличкою («льодяником»), вказуючи місце повороту до боксів команди.
 5. Зупинка в боксах.
  1. Всі операції над машиною заборонені до моменту її повної зупинки в боксах.
  2. Завдання пілота — зупинитися перед своїми механіками максимально точно у відведеному просторі. Якщо він буде під'їжджати з недостатньою швидкістю, то доведеться докладати додаткові зусилля. Якщо він під'їде з дуже великою швидкістю, то просто проскочить точку зупинки.
 6. Робота над машиною.
  1. Число механіків, яким дозволено працювати над машиною, суворо обмежене — 7. Разом з тим, інші члени команди також можуть брати участь у роботах, але не перетинаючи піт-уолл. За перевищення дозволеної кількості зайнятих при обслуговуванні механіків — штраф.
  2. Механік праворуч підсовує під машину домкрат, налягаючи усім тілом на важіль, підводить правий борт машини.
  3. Чотири механіка проводять заміну правих коліс — двоє діють гайковертом, відкручуючи всі 5 гайок і знімаючи колесо, яке потім відкатує до стінки, а другий замінює колесо.
  4. При необхідності операцію повторюють і на лівому борту — вся операція займає 13,5-14 секунд.
  5. Після зміни коліс машину опускають на асфальт з домкрата.
  6. Два механіка займаються заправкою: один тримає заправну каністру і ще один — відловлює в пляшку надлишки палива, виливаються з паливної системи при повному заповненні бака (і сигналізують цим самим про нього), також він бере порожню каністру, якщо необхідно заправити дві.
  7. При необхідності додаткові роботи можуть здійснюватися додатковим персоналом через стінки, але з використанням довгих рукояток — прочистка повітрозабірника, піднесення гонщикові пиття або їжі.
  8. Механіки також можуть виконувати й інші операції, як то: зміна кута атаки антикрила, регулювання жорсткості амортизаторів і так далі.
  9. Якщо машина вимагає серйозного ремонту, то її заштовхують за стіну в бокси, де регламент піт-стопу не діє.
 7. Повернення на трасу.
  1. Відповідальність за випуск машини на трасу несе тільки механік, який змінює передні колеса. Як тільки він переконався в тому, що всі роботи над машиною завершені, ніхто не знаходиться на шляху руху машини і по піт-лейн поблизу боксів не проїжджає ні одна машина, він піднімає руку, випускаючи гонщика з піт-стопа.
  2. За перетині лінії, яка скасовує обмеження швидкості, пілот натискає газ.
  3. Виїзд з піт-лейн відділяється від траси білою лінією, перетинати яку виїжджає з піт-стопа гонщик не має права, щоб не створювати аварійних ситуацій для більш швидких болідів.
  4. Оскільки на машині коштує не прогрітий до робочої температури комплект гуми, то один або два кола в гонці піде на те, щоб шини дійшли до робочого стану.

Посилання[ред. | ред. код]