Піт-стоп
Перейти до навігації
Перейти до пошуку
Ця стаття містить правописні, лексичні, граматичні, стилістичні або інші мовні помилки, які треба виправити. (березень 2021) |
Піт-сто́п (англ. pit stop — «зупинка в місці ремонту») — зупинка гонщика у боксах своєї команди під час автомобільних перегонів для виконання дозаправки, зміни гуми, налаштувань, або швидкого ремонту машини. Успішне виконання піт-стопа вимагає злагодженої роботи всіх членів команди, відточеної на численних тренуваннях. У деяких автоспортивних серіях виконання обов'язкового піт-стопа є невід'ємною частиною гонки.
Англійське слово pit-stop походить від англ. repair pit («ремонтна яма»), оскільки перші автомобілі доводилося обслуговувати з-під низу — тобто, з ями або з естакади.
Піт-стоп в «Формулі-1»
[ред. | ред. код]- Повідомлення про піт-стоп.
- Команда інформує гонщика за допомогою радіозв'язку, що вона готова прийняти машину.
- Або сам гонщик повідомляє команді, що потрібна зупинка.
- Підготовка до піт-стопу.
- Бригада механіків виходить на піт-лейн з необхідним обладнанням.
- Гонщик на поточному колі замість того, щоб продовжити гонку, звертає на піт-лейн.
- Обмеження за швидкістю.
- Заїзд на піт-лейн закінчується білою лінією, яка вказує на початок дії обмеження швидкості (зазвичай 100 км/г). Гонщик повинен підвести машину до цієї позначки з такою швидкістю, щоб не перевищити це обмеження.
- На допомогу гонщикові машина обладнана лімітатором обертів, який не дозволяє боліду перевищити певне число обертів двигуна (а отже, і певну швидкість на першій передачі). Зазвичай лімітатор налаштований з невеликим запасом (наприклад, на 98 км / год).
- Обмеження за швидкістю діє до відмітки на виїзді з піт-лейн.
- Переміщення по піт-лейн.
- При в'їзді на піт-лейн гонщик натискає кнопку, щоб відкрилася кришка бензобака.
- Гонщик з максимально дозволеною швидкістю повинен під'їхати по піт-лейн до боксів своєї команди.
- Для того, щоб допомогти гонщику, старший механік обслуговуючої бригади виходить з табличкою («льодяником»), вказуючи місце повороту до боксів команди.
- Зупинка в боксах.
- Всі операції над машиною заборонені до моменту її повної зупинки в боксах.
- Завдання пілота — зупинитися перед своїми механіками максимально точно у відведеному просторі. Якщо він буде під'їжджати з недостатньою швидкістю, то доведеться докладати додаткові зусилля. Якщо він під'їде з дуже великою швидкістю, то просто проскочить точку зупинки.
- При зупинці варто орієнтуватися на те місце, де один з механіків тримає підйомник для передньої частини машини, або на механіків спереду, які тримають руку так, що при правильній зупинці середина передньої шини буде точно під їх рукою.
- Робота над машиною.
- Два механіка, спереду і ззаду, піднімають машину. Якщо заміна гуми не потрібна, то ця операція не виконується. Якщо переднє або заднє антикрило пошкоджено, відповідний механік спочатку змінює розбиту деталь.
- Старший механік опускає табличку перед очима гонщика стороною з написом про те, що потрібно тримати педаль гальма. Напис не стандартизований і може виглядати по-різному: «Brakes», «Stop» і тому подібне.
- Поруч з кожним колесом знаходяться по три механіка: один — для того, щоб забрати зняте колесо, один подає колесо зі свіжого комплекту і ще один знімає та надягає колесо гайковертом. Закріпивши колесо, він піднімає руку, сигналізуючи про закінчення роботи. Зазвичай при злагодженій роботі механіків заміна гуми займає 4-5 секунд.
- Після зміни коліс машину опускають на асфальт з підйомників.
- Ще два механіка прочищають повітрозабірники боліда.
- Один механік протирає забрало шолома гонщика.
- Механіки також можуть виконувати й інші операції, як от: зміна кута атаки антикрила, зняття датчиком характеристик шин і так далі.
- Зазвичай після установки свіжого комплекту гуми старший механік розгортає табличку стороною, побачивши яку, гонщик перемикається на першу передачу, готуючись до старту. Напис не стандартизований і може виглядати по-різному: «1st Gear», «Ready» і тому подібне.
- Повернення на трасу.
- Відповідальність за випуск машини на трасу несе тільки старший механік. Щойно він переконався в тому, що всі роботи з машиною завершені, ніхто не знаходиться на шляху руху машини і по піт-лейн поблизу боксів не проїжджає ні одна машина, він піднімає табличку, випускаючи гонщика з піт-стопа.
- На перетині лінії, яка скасовує обмеження швидкості, пілот відключає лімітатор обертів і закриває кришку бензобака.
- Виїзд з піт-лейн відділяється від траси білою лінією, перетинати яку гонщик не має права, щоб не створювати аварійних ситуацій для більш швидких болідів.
- Оскільки на машині встановлений не прогрітий до робочої температури комплект гуми, то один, або два кола в гонці піде на те, щоб шини дійшли до робочого стану.
- Грошовий штраф (250 доларів за кожен км/год перевищення ліміту): за перевищення швидкості на піт-лейн під час практик та кваліфікації.
- Проїзд по піт-лейн або 10-секундний «стоп-н-гоу»: за перевищення швидкості на піт-лейн під час гонки і за перетин білої лінії на виїзді з піт-лейн.
- Повідомлення про піт-стопі.
- Команда інформує гонщика з радіозв'язку, що вона готова прийняти машину.
- Або сам гонщик повідомляє команді, що потрібно зупинка.
- Гонщик і крю-Чіф обговорюють зміст робіт — дозаправка, дозаправка із зміною правих шин або дозаправка зі зміною всіх 4-х шин.
- Підготовка до піт-стопу.
- Бригада механіків виходить на піт-лейн з необхідним обладнанням.
- Гонщик на поточному колі замість того, щоб продовжити гонку, згортає на заїзд на піт-лейн.
- Обмеження за швидкістю.
- Заїзд на піт-лейн закінчується білою лінією, яка вказує на початок дії обмеження швидкості (зазвичай 60 миль / год). Гонщик повинен підвести машину до цієї позначки з такою швидкістю, щоб не перевищити це обмеження. У NASCAR немає автоматики, що допомагає гонщикові дотримуватися цього обмеження, він повинен підтримувати необхідні оберти двигуна самостійно.
- Обмеження за швидкістю діє до відмітки на виїзді з піт-лейн, засічка проводиться на кількох контрольних точках, і якщо гонщик перевищить швидкість між ними, то це не буде помічено й він не буде оштрафований. Положення контрольних точок тримається в таємниці.
- Переміщення по піт-лейн.
- Гонщик з максимально дозволеною швидкістю повинен пересуватися по піт-лейн до розташування своєї команди.
- Для того, щоб допомогти гонщику, старший механік обслуговуючої його бригади виходить з табличкою («льодяником»), вказуючи місце повороту до боксів команди.
- Зупинка в боксах.
- Всі операції над машиною заборонені до моменту її повної зупинки в боксах.
- Завдання пілота — зупинитися перед своїми механіками максимально точно у відведеному просторі. Якщо він буде під'їжджати з недостатньою швидкістю, то доведеться докладати додаткові зусилля. Якщо він під'їде з дуже великою швидкістю, то просто проскочить точку зупинки.
- Робота над машиною.
- Число механіків, яким дозволено працювати над машиною, суворо обмежене — 7. Разом з тим, інші члени команди також можуть брати участь у роботах, але не перетинаючи піт-уолл. За перевищення дозволеної кількості зайнятих при обслуговуванні механіків — штраф.
- Механік праворуч підсовує під машину домкрат, налягаючи усім тілом на важіль, підводить правий борт машини.
- Чотири механіка проводять заміну правих коліс — двоє діють гайковертом, відкручуючи всі 5 гайок і знімаючи колесо, яке потім відкатує до стінки, а другий замінює колесо.
- При необхідності операцію повторюють і на лівому борту — вся операція займає 13,5-14 секунд.
- Після зміни коліс машину опускають на асфальт з домкрата.
- Два механіка займаються заправкою: один тримає заправну каністру і ще один — відловлює в пляшку надлишки палива, виливаються з паливної системи при повному заповненні бака (і сигналізують цим самим про нього), також він бере порожню каністру, якщо необхідно заправити дві.
- При необхідності додаткові роботи можуть здійснюватися додатковим персоналом через стінки, але з використанням довгих рукояток — прочистка повітрозабірника, піднесення гонщикові пиття або їжі.
- Механіки також можуть виконувати й інші операції, як то: зміна кута атаки антикрила, регулювання жорсткості амортизаторів і так далі.
- Якщо машина вимагає серйозного ремонту, то її заштовхують за стіну в бокси, де регламент піт-стопу не діє.
- Повернення на трасу.
- Відповідальність за випуск машини на трасу несе тільки механік, який змінює передні колеса. Як тільки він переконався в тому, що всі роботи над машиною завершені, ніхто не знаходиться на шляху руху машини і по піт-лейн поблизу боксів не проїжджає ні одна машина, він піднімає руку, випускаючи гонщика з піт-стопа.
- За перетині лінії, яка скасовує обмеження швидкості, пілот натискає газ.
- Виїзд з піт-лейн відділяється від траси білою лінією, перетинати яку виїжджає з піт-стопа гонщик не має права, щоб не створювати аварійних ситуацій для більш швидких болідів.
- Оскільки на машині коштує не прогрітий до робочої температури комплект гуми, то один або два кола в гонці піде на те, щоб шини дійшли до робочого стану.
- Гонщик «Формули-1» і телекоментатор Мартін Брандл розповідає про процедуру піт-стопа в статті «Піт-лиск»