Ратхор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Ратхор — раджпутський клан, представники якого правили у Раджпутані з центрами у Джодхпурі та Біканері. Уславилися запеклою боротьбою проти мусульман.

Історія[ред.ред. код]

За деякий відомостями веде свої походження від старовинного раджпутського клану Гаґавадалів. Середньовічна історія Ратхорів фактично починається з раджи Шиви (1250–1273). Він та наступні раджи постійно боролися проти делійських султанів. Спроба раджи Чандри (1383–1424), скинути владу султанів виявилося вдалою (скористався у 1399 році вторгнення військ Тамерлана). Проте згодом загинув у битві з володарем Мултана.

Початком піднесення клану є період володарювання раджи Джодхи (1438–1488), який звів фортецю Мандор та заснував м. Джодхпур. був союзником відомого рані Кумбхи, разом з яким боровся проти Малавського султанату.

Марвар найбільшого розвитку досяг за раджи Малдеви (1532–1562), який з перемінним успіхом воював проти Хумаюна та Шер Шаха. У 1561 році раджа вимушен був визнати владу Великих Моголів.

У 1678 році клан Ратхор був позбавлений свого князівства Марвар внаслідок агресії падишаха Ауранґзеба. Лише після смерті останнього у 1707 році раджа Аджит Сінґх (1707–1724) повернув Марвар, у 1713 році оголосив себе магараджею.

Нащадки Аджит Сінґха деякий час контролювали значну частину Раджпутани, проет внутрішній розгардіяж та поразки у війнах з маратхами призвели до послаблення клану Ратхор. Зрештою його представники вимушені були підкоритися британській колонійсьній адміністрації. Свої володіння княз Ратхор зберігали до оголошення Індією незалежності у 1947 році.

Джерела[ред.ред. код]

  • Hermann Kulke/Dietmar Rothermund: Geschichte Indiens, Stuttgart 1982