Малдева Ратхор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Малдева Ратхор
Maldeo.jpg
Народився 1511(1511)
Джодхпур
Помер 7 листопада 1562
Титул раджа
Термін 1532—1562
Попередник рана Ганга
Наступник Чандрасен
Конфесія індуїзм
Рід Ратхор
Батько рана Ганга
Мати Радмаваті Сірохі

Малдева Ратхор (*1511 — 7 листопада 1562) — раджпутський раджа держави Марвар у 15321562 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з клану Ратхор. Син рани Ганга. У 1532 році успадкував трон князівства Марвар. Скориставшись смертю Бабура у 1530 році, а також постійними війнами повсталих афганських та індійських раджів проти Хумаюна, раджа Малдева захопив міста Мерта, Джайтаран, Сівана, Джалор, Тонк, Нагаур, Аджмер. У 1540 році до нього по допомогу звернувся Хумаюн. Раджа Марвара погодився підтримати останнього проти Шер-хана Сурі. Проте Хумаюн зумів прийти до Раджпутани лише у 1541 році, коли виникла загроза Марвару з боку Сурі. Тому Малдева відмовився допомогти Хумаюну.

У 1543 році Шер-хан з 80-тисячною армією рушив проти Марвара. Раджа Малдева виступив йому назустріч з 50-тисячним військом. Війська зустрілися біля с. Саммел (90 км від Джодхпура). Протягом місяця армії стояли одна проти одної. Становище Шер-хана стало доволі складним, тому він скористався військовою хитрістю. У табір раджпутів було підкинуто листа нібито за підписами впливових раджпутів, який начебто спрямовувався Шер-хану. Малдева Ратхор піддався на хитрість й з вірними частинами відступив з поля, не вступивши в бій. Біля Саммела залишилося тільки 20 тисяч раджпутів, які запекло билися з Шер-ханом, завдавши тому відчутних втрат.

Тим часом Малдева відступив до Джодхпура, але вимушений був полишити його без бою на користь Шер-хана. З Джодхпура Малдева відійшов до Сівана. Проте Шер-хан не ставив за мету підкорення Марвара, а лише його ізоляцію. Це й було досягнуто — захоплено священну гору Абу, міста Аджмер, Джодхпур, фортецю Чітор.

У 1545 році після смерті Шер шаха раджі Малдеві вдалося відновити свої володіння. Втім, великих битв з династією Сурі не було. Помер раджа Малдева 7 листопада 1562 року. Йому наслідував син Чандрасен.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Adams, Archibald (1899). The Western Rajputana States: A Medico-topographical and General. Original from the New York Public Library: Junior army & navy stores, limited. p. 63.