Ремонт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ремонт
Зображення
Частково збігається з salvaged
CMNS: Ремонт у Вікісховищі
Механічний ремонт.
Перебудова будівлі із збереженням культурно значимого фасаду.

Ремонт — процес зміни, відновлення, покращення будь-чого, доведення об'єкта до початкових характеристик (не слід плутати з реставрацією чи реконструкцією).

Характеристика

[ред. | ред. код]
  • 1) Виправлення пошкоджень, усунення дефектів, поломок, лагодження чогось.
  • 2) Комплекс заходів з відновлення справності чи працездатності об'єкта й відновлення ресурсу об'єкта та його складових частин. ДСТУ 2860-94[1].

Ремонт в якійсь мірі усуває фізичний знос і відновлює роботопридатність обладнання. Але з часом подальший ремонт стає економічно недоцільним, бо зношування відбувається настільки інтенсивно, що витрати на ремонт стають рівними або більшими від вартості нового обладнання, тобто деталь, вузол чи обладнання досягнули граничного зносу. Тоді їх необхідно негайно вивести з експлуатації і замінити новими чи відновленими. У техніці і будівництві — підтримання в робочому стані машин, устаткування, будівель, споруд, промислових підприємств та інших об'єктів здійснюється за допомогою системи планово-запобіжного ремонту.

Види робіт, які виконуються під час ремонту, дуже залежать від того, що саме ремонтується — будівля, машина, одяг, абищо.

Типологія

[ред. | ред. код]
Ремонт дороги.
  • Косметичний — незначні зміни. Наприклад, оклеювання шпалер, фарбування віконних рам та ін.
  • «Євроремонт» — оздоблення інтер'єру з застосуванням сучасних технологій і матеріалів: пластику, метало-пластику, скла та ін., в західно-європейському стилі.

Поточний ремонт не буває тривалим і часто виконується одночасно з ТО. У його склад входить усунення невеликих несправностей, заміна дрібних, швидко зношуються деталей і вузлів (наприклад, заміна вкладишів підшипників, сальникових ущільнень, усунення підвищених зазорів, кріплення елементів обладнання і тл.).

Середній ремонт на відміну від поточного передбачає заміну основних вузлів і деталей (наприклад, силових і трансмісійних валів, зубчастих коліс, крильчаток відцентрових насосів і т.д.) і виконується, як правило, з повним або частковим розбиранням агрегату.

Капітальний ремонт завжди пов'язаний з повним розбиранням машини і ставить своїм завданням заміну або відновлення до початкового стану всіх зношених вузлів і деталей. Після закінчення ремонту проводяться приймально-здавальні випробування, в тому числі випробування під навантаженням. Нерідко капітальний ремонт поєднують з модернізацією, що дозволяє не тільки повністю відновити ресурс машини, але і перевершити початкові показники.

Період між капітальними ремонтами називають ремонтним циклом. Число і послідовність вхідних в нього ремонтів і оглядів визначають структуру ремонтного циклу, а час між ремонтами - міжремонтний період. Дія деяких видів обладнання структура ремонтного циклу може містити в собі не всі види планових ремонтів.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. ДСТУ 2860-94 Надійність техніки. Терміни та визначення

Література

[ред. | ред. код]
  • Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Донбас, 2007. — Т. 2 : Л — Р. — 670 с. — ISBN 57740-0828-2.
  • Ремонт автомобіля : навч. посіб. / Р. В. Зінько, І. С. Лозовий, Ю. Ю. Скварок ; М-во освіти і науки, молоді та спорту України, Дрогоб. держ. пед. ун-т ім. І. Франка. – Дрогобич : [б. в.], 2012. – 272 с. : іл. – Бібліогр.: с. 259-260 (18 назв). – ISBN 978-966-384-253-0
  • Бучинський М.Я., Горик О.В., Чернявський А.М., Яхін С.В. ОСНОВИ ТВОРЕННЯ МАШИН / [За редакцією О.В. Горика, доктора технічних наук, професора, заслуженого працівника народної освіти України]. – Харків : Вид-во «НТМТ», 2017. — 448 с. : 52 іл. ISBN 978-966-2989-39-7

Посилання

[ред. | ред. код]