Ризома

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Ризома (фр. rhizome — «кореневище») — один з найважливіших і найвідоміших концептів у філософії Жиля Делеза. Розроблений головним чином у творах, написаних у співавторстві з психологом і психіатром Феліксом Гваттарі. У ботаніці ним позначають повзуче кореневидне підземне стебло деяких рослин. Примітно те, що розмноження відбувається безстатево, корінці подовжуються, розростаються, що й зумовлює ріст нових стебелець.

Концепт був уперше описаний у книзі «Ризома», що з'явилася у 1976 році. Цей текст у 1980 році був передрукований у дещо зміненій формі у другому томі твору «Капіталізм і шизофренія» «Тисяча Плато» (1980) як вступ. Концепт, у баченні авторів, покликаний мовити про подію, а не про сутність. Подією можна назвати зв'язок між тілами, те, що перебуває всередині того, що відбувається, себто чисте вираження, а також те, що має бути зрозумілим, на що спрямована воля і що представлене в наявному. Ризома — утворення динамічне, всередині неї швидкості постійно то зростають, то зменшуються, сингулярності скупчуються, актуалізуються, детериторизуються. Ризома, на думку авторів, не має меж, усе, що у ній відбувається, стається посередині.

Ризома у Веб 2.0[ред.ред. код]

Ідея була втілена в онлайн-проекті Rizzoma[1]. Сайт працює на вікі-рушії. Правила редагування і розповсюдження схожі до вікіпедійних. Ліцензія відсутня, оскільки інформацію можна користати за бажанням з різною метою і комерційною в тому числі. Станом на лютий 2016 року українська частина проекту є найактивнішою, українська частина найактивніша ще з 2015 року.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Rizzoma Active Docs. rizzoma.com. Процитовано 2017-03-30. 

Література[ред.ред. код]

  • Deleuze, Gilles and Félix Guattari. 1980. A Thousand Plateaus. Trans. Brian Massumi. London and New York: Continuum, 2004. Vol. 2 of Capitalism and Schizophrenia. 2 vols. 1972—1980. Trans. of Mille Plateaux. Paris: Les Editions de Minuit. ISBN 0826476945.
  • Félix Guattari. 1995. Chaosophy. Ed. Sylvère Lotringer. Semiotext(e) Foreign Agents Ser. New York: Semiotext(e). ISBN 1570270198.
  • ---. 1996. Soft Subversions. Ed. Sylvère Lotringer. Trans. David L. Sweet and Chet Wiener. Semiotext(e) Foreign Agents Ser. New York: Semiotext(e). ISBN 1570270309.

Посилання[ред.ред. код]