Росвигівський бій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Росвигійвський бій
Угорські гонведи біля тіл загиблих чехословацьких вояків Ілька Колячука та Франтішка Вистрчіла після бою у Росвигові
Угорські гонведи біля тіл загиблих чехословацьких вояків Ілька Колячука та Франтішка Вистрчіла після бою у Росвигові
Угорські гонведи біля тіл загиблих чехословацьких вояків Ілька Колячука та Франтішка Вистрчіла після бою у Росвигові
Дата: 6 січня 1939
Місце: Росвигово, передмістя Мукачева (нині - частина Мукачева)
Результат:
  • перемога Чехословаччини;
  • приєднання Росвигова до Угорщини
Військові формування
Чехословаччина Угорщина
Втрати
5 загиблих, 5 поранених, 30 полонених 9 загиблих (за офіційними даними)

Росвигівський бій — битва біля села Росвигово у передмісті Мукачева (зараз — частина Мукачева) між чехословацькими та угорськими військами, що відбулася 6 січня 1939 року. Завершилася перемогою Чехословаччини та короткочасним вигнанням угорських військ з Росвигова.

Передумови

[ред. | ред. код]

2 листопада 1938 року був укладений Перший Віденський арбітраж, за яким частина Чехословаччини, у тому числі закарпатські міста Ужгород, Мукачево та Берегово, мали перейти до володінь Королівства Угорщина[1]. Село Росвигово, передмістя Мукачева, що знаходилося на іншому березі Латориці, мало залишитися частиною Чехословаччини, проте угорські війська зайняли і його[2].

Хід битви

[ред. | ред. код]

Згідно з офіційною чехословацькою версією, у ніч з 5 на 6 січня 1939 року угорські війська розпочали обстріл позицій чехословацьких військ, що перебували за межами Росвигова та за демаркаційною лінією. Після вбивства одного чехословацького солдата війська відкрили вогонь по угорських військах і почали перестрілку в Росвигові. До ранку 6 січня територія передмістя була повністю захоплена Чехословаччиною[3][4]. За іншою версією, наступ на Росвигово готувався командуванням чехословацьких військ[5].

У ході бою загинули 5 чехословацьких солдатів, 9 (за офіційними даними) угорських. Ще 5 чехословацьких військовослужбовців були поранені[6].

Наслідки

[ред. | ред. код]

Після Росвигівського бою вирішено передати Угорщині село Росвигово[2]. У березні 1939 року угорські війська розпочали масштабний наступ на Чехословаччину та окупували Карпатську Україну.

Росвигівський інцидент у багатьох газетних виданнях початку 1939 року висвітлювався як привід до повномасштабної війни між Угорщиною та Чехословаччиною[3].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. From Trianon to the First Vienna Arbitral Award. web.archive.org. 19 серпня 2007. Архів оригіналу за 19 серпня 2007. Процитовано 12 серпня 2021.
  2. а б Росвигівський бій: Маловідома сторінка з історії Закарпаття. MUKACHEVO.NET (укр.). Процитовано 12 серпня 2021.
  3. а б Росвигівський бій: Маловідома сторінка з історії Закарпаття. Карпатська Україна (укр.). 9 квітня 2019. Процитовано 12 серпня 2021.
  4. Zapomenutá bitva u Rozvegova – Druhá světová válka – druhasvetova.com. www.druhasvetova.com. Процитовано 12 серпня 2021.
  5. 70 éve volt a munkácsi vízkereszti csata. Kárpátalja (угор.). 16 січня 2009. Процитовано 12 серпня 2021.
  6. VHU PRAHA (англ.). Процитовано 12 серпня 2021.